Na divadelní Floře je Olomoucí tisíc a jedna. Naozaj

Městská divadelní hra, která na deseti místech Olomouce oživí příběhy, jež se na nich v minulosti odehrály, zahájí 8. května devatenáctý ročník Divadelní Flory. Mezinárodní festival se letos obzvlášť zaměří na slovenskou činohru a na pražské Divadlo Na zábradlí; opět ale také představí projekty současného tance, performativního umění i hudební produkce.
Zdroj: Divadelní Flora Autor: Tomáš Žižka

Hru Tisíc a jedna Olomouc připravilo Divadlo na cucky ve spolupráci s maďarským divadlem KOMA Bázis. Sestavily ji z příspěvků přímo od Olomoučanů. „Obsahovaly osobní zážitky, respondenti také často vzpomínali na historické události a proměny Olomouce. Ze stovky námětů pak vznikla jakási mapa příběhů,“ popsal vznik inscenace dramaturg Jan Žůrek. Podle této mapy mohou vyrazit zájemci spolu s divadelníky v pátek 8. května odpoledne na tříhodinovou výpravu. Stačí se registrovat na stránkách festivalu.

Už tradičně do hlediště diváci usednou, pokud si vyberou z programu Divadelní Flory například téma letošního Fokusu. Pozornost míří na tvorbu našich nejbližších východních sousedů. Zastoupena je inscenacemi v nastudování Slovenského národního divadla a dalších tří scén z Bratislavy, Nitry a Martina. Martinské komorní divadlo přiveze nastudování Ostrovského Lesa, který má aktuálně na repertoáru také Divadlo na Vinohradech a pražské Národní, pokud by si diváci chtěli udělat srovnání.

Z Prahy ale do Olomouce přijede jiná scéna - průřez aktuální tvorbou dopřeje Flora Divadlu Na zábradlí, absolutnímu vítězi Cen divadelní kritiky za rok 2014. Blíže festival také představí divadelníka Jiřího Havelku, mimochodem hrou Šílenství, jemuž propadl právě se Zábradlím. Prostor dostane opět Visegrad Performing Arts, přibližující divadelní a taneční scénu z visegrádského regionu. Součástí projektu je už zmíněná hra Tisíc a jedna Olomouc. Více pozornosti se bude soustředit na Spitfire Company, uměleckou skupinu fyzického, experimentálního a tanečního divadla.

„Naplánovány jsou také dva workshopy, pohádka, debaty s tvůrci nebo večerní DJ sety. Specialitou je bytové divadlo,“ doplnil k programu ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil. Vedle městské hry o Olomouci si na festivalu odbudou premiéru ještě dvě inscenace. Monteverdiho opera Orfeus v nastudování barokního souboru Ensemble Damian a dramatizace románu Emma od Jane Austenové. Romantická komedie o dohazovačce se na českých jevištích objeví vůbec poprvé, připravilo ji Moravské divadlo.

19. Divadelní Flora zaplní od 8. do 17. května jedenáct olomouckých scén.