Juan Goytisolo nezradil sám sebe. Za to mu patří Cervantesova cena

Juan Goytisolo převzal 23. dubna Cervantesovu cenu – státní ocenění pro nejvýznamnější španělsky píšící tvůrce. Ostře kritický autor platí za moderátora vztahů s islámským světem i kritika západní politiky. Před třemi lety byl také hostem na pražském Festivalu spisovatelů.
Video Spisovatel Juan Goytisolo převzal Cervantesovu cenu
video

Spisovatel Juan Goytisolo převzal Cervantesovu cenu

Čtyřiaosmdesátiletý Goytisolo se celý život domáhal svobody a práva – snažil se nepodlehnout dogmatům jakékoli politické moci, vyrovnat se s multikulturními kořeny Evropy a zachovat svobodu národů a menšin. Jeho díla byla za režimu generála Franca ve Španělsku zakázána, i proto žije od padesátých let v Maroku.

„Pomáhá nám znovu uvažovat o již řečených a ustavených pravdách a názorech. Je impulzem k uvažování o naší přítomnosti a minulosti, a tím nám pomáhá lépe čelit naší budoucnosti,“ prohlásil o Goytisolovi španělský král Filip VI., který spisovateli Cervantesovu cenu udělil.

Goytisolo patřil k prvním, kdo upozornili na riziko propasti mezi Evropou a arabským světem. Dnes je považován za významného prostředníka v chápání muslimské kultury. Jeho kritickému pohledu neunikla ani okupace Československa nebo konflikty na Balkáně a Blízkém východě.

  • "Na světě je spousta důvodů být pobouřen a dobrý spisovatel je nemůže ignorovat, aniž by nezradil sám sebe," domnívá se.

Česky vyšly například jeho romány Cirkus, Svátky nebo Spodina. A taky ceněné Níjarské úhory, reportáže ze Španělska v době Francovy diktatury.

Cervantesova cena se udílí od roku 1976. Předává ji vždy 23. dubna, na výročí smrti Miguela Cervantese, španělský král. Laureátem může být jakýkoli španělsky píšící spisovatel. V minulosti se držitelem ocenění stali například španělský spisovatel Camilo José Cela či latinskoameričtí spisovatelé Octavio Paz z Mexika a Mario Vargas Llosa z Peru.