Superimpositions: S barokem se nesoutěží, ale spolupracuje

Výtvarné umění, grafika, design, ale i alternativní hudební scéna – to vše propojují ve své tvorbě sourozenci Jakub a Anežka Hoškovi. Společně s mladou Slovenkou Nik Timkovou vystavují v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci tzv. Superimpositions. Inspirovaní barokním piano nobile vytváří site-specific díla komunikující s místem i mezi sebou. To vše v rámci kolektivu A.M.180.
Video Superimpositions sourozenců Hoškových
video

Superimpositions sourozenců Hoškových

Superimpositions se snaží o zachování vlastního tvůrčího ega. Chce respektovat historii a jen decentně dozdobit barokní prostor Colloredo-Mansfeldského paláce. V místě tak návštěvníci naleznou kontrasty jako např. pohovku v podobě obří ruky, kam se lze jednoduše natáhnout. Přitom se mohou kochat minulostí, která dýchá z tamních zdí budovy.

„Řekla jsem si, že s barokem jednoznačně nebudu soutěžit,“ řekla Nik Timková, která je právě autorkou zmíněného sofa. „Tato intervence spočívá v tom, že divák, který primárně v galerii pozoruje různě vystavené objekty, by měl z tohoto objektu pozorovat ten prostor, takže vyměnit vnímání objektu v prostoru,“ popsala účel vystavených exponátů.

Podobný přístup k věci zaujal i Jakub Hošek. Do barokní atmosféry zasáhl jemně a minimalisticky sérii objektů koketujících s architekturou a designem. Hošek je primárně malíř a s objekty pracuje minimálně, proto jsou pro něj podobné akce spíš experimentem.

Colloredo-Mansfeldský palác
Zdroj: GHMP
Autor: Tomáš Souček

Jeho sestra Anežka do své instalace zase přenesla symboly, které běžně používá ve své malbě - nekonečno, kříže, bohyně. Pohrála si se světlem a stíny a do prostoru dostala magii, která k její tvorbě už neodmyslitelně patří. První květnový den navíc Hošková chystá živé vystoupení, při němž ji doprovodí americký folkař King Dude.