Bujné poprsí a svalnatá hruď. Nemorální paperbacky „se vystavují“

Australské Sydney zaplavily obrázky vnadných žen s hlubokým výstřihem, vypracovaných svalovců v roztrhané košili a akční příběhy. Ve městě se totiž koná výstava tamních paperbacků „pulp fiction“ ze 40. a 50. let – ty spoléhaly hlavně na provokativní, smělé a výrazné obálky, které by čtenářům rozproudily krev.   
Video Pulp fiction u protinožců
video

Pulp fiction u protinožců

Levné akční příběhy si tamní kontinent podmanily během druhé světové války. Z Ameriky dopluly do Austrálie sice už ve 30. letech, mnozí z takového importu údajně laciného povyražení ale nadšení nebyli. Kritici označovali tzv. pulpy za nemorální, sociálně zhoubné a bez umělecké hodnoty. Byla to až obchodní omezení v roce 1940, která americký příliv zastavila.

Jak se však zdá, Australané si populární čtivo oblíbili víc, než byli navenek ochotní přiznat. Došlo jim totiž, že si je nemusí nechat dovážet a rozhodli se začít s produkcí sami. „Proč musíme nakupovat tyhle braky z Ameriky? Můžeme tuto duševní břečku přece vytvářet tady v Austrálii,“ popsal smýšlení tehdejších lidí kurátor výstavy Peter Doyle.

Netrvalo dlouho a australští autoři začali podobné příběhy chrlit jak na běžícím páse. Byly taktéž plné romantiky, hrdinství nebo fantastických i milostných dobrodružství. Senzacechtivé titulní stránky byly často působivější než příběhy uvnitř. A jak kvetla australská produkce, rostly i připomínky k obsahu.

Žena v nesnázích

Archetyp hrdinů byl celkem jednostranný. Jejich úkolem byla statečnost za každé situace, coby přirozenou výbavou disponovali šarmem a na pažích jim hrály svaly. Podobně omezená byla i paleta ženských rolí. Dámy měly za úkol buď osudovou svůdnost, anebo se staly nevinnými oběťmi násilných zločinů. 

Video Peter Doyle o výstavě Pulp Confidential (zdroj: State Library)
video

Peter Doyle o výstavě Pulp Confidential (zdroj: State Library)

Zlatý věk australských pulpů byl také šťastnou dobou pro tamní komiks – i ten se na čas zbavil amerického konkurenta. Sotva se ale dovoz tiskovin ze Spojených států obnovil, ztratili australští imitátoři dech.

Přitažlivé krasavice na obálce budou na návštěvníky výstavy Pulp Confidential ve Státní knihovně v Sydney číhat až do 10. května.