Jak to bude dál? 85 procent Čechů o seriálech nespoileruje

Téměř polovina Čechů sleduje souběžně pět až deset seriálů a dvě třetiny mají po skončení oblíbené řady potřebu začít sledovat další. Většina českých seriálových fanoušků je ale ohleduplná a děj, který ostatní neviděli, nevyzrazuje. Seriálové zrcadlo tuzemským divákům nastavil průzkum, který sledoval i další evropské země.

Přibližně polovina Čechů i ostatních Evropanů seriály sleduje po jednotlivých epizodách. Celých 85 procent Čechů, v Evropě 71 procent dotázaných, přiznalo, že by nikdy záměrně neodhalili klíčové části děje. „Více než polovině Čechů by navíc vadilo, kdyby byli spoileru vystaveni, a přibližně stejný počet seriálových fandů jde až tak daleko, že se záměrně vyhýbá sociálním médiím a dalším zdrojům informací, aby nezjistili předem vývoj děje,“ uvádí studie.

Mezi Čechy panuje solidární přístup - tři čtvrtiny se vždy nejprve zeptají, zda ostatní epizodu viděli, než o ní začnou mluvit. V jiných evropských zemích tak činí zhruba třetina dotázaných.

Průzkum dále zjistil, že pro polovinu respondentů v Evropě je sledování televize formou úniku od každodenního života. Téměř polovina evropských diváků se při skončení oblíbeného seriálu nebo pořadu cítí „zarmoucena“. Každý třetí cítí úzkost při zvratu v ději a skoro polovina je při sledování televize zabraná do děje natolik, že mohou být nevrlí nebo dostanou vztek, když je něco vyruší. Přesto se téměř polovina Evropanů dívá na televizi s rodinou.

Průzkum v Evropě uskutečnila společnost Samsung Electronics, v Česku ve spolupráci se seriálovým portálem Edna.cz. České části, do níž bylo možné se zapojit začátkem prosince loňského roku, se zúčastnilo 2 286 respondentů.

Pro zajímavost: Ze seriálů, které v minutém týdnu běžely na obrazovkách České televize a které ČT vyrobila, jsou logicky nejsledovanější ty v hlavním vysílacím čase. Na medailových pozicích se umístily kriminální příběhy. Do pětice se dostal také seriál Vyprávěj, který jediný z následujících je vysílán v repríze.

  • Vraždy v kruhu - kriminálka, v níž Ivan Trojan a Richard Krajčo zjistí nejen vrahův motiv, ale i horoskop
  • Případ pro exorcistu - v třídílné minisérii vyšetřovali kriminalisté vraždu v kostele
  • Reportérka - investigativní Tereza Voříšková se na stopě zločinu učí novinařině
  • Znamení koně - pokračování seriálu o koních a lidech
  • Vyprávěj - rodinná sága o životě v socialistickém Československu i téměř současnosti