Natalie Woodová zazářila životem jako třpyt v trávě

Santa Catalina - Natalie Woodová na přelomu 40. a 50. let patřila k nejobsazovanějším americkým herečkám. V sedmnácti letech se objevila vedle Jamese Deana ve snímku Rebel bez příčiny a za svůj výkon získala první nominaci na Oscara. Následovaly snímky jako Třpyt v trávě či West Side Story. Woodová se utopila 29. listopadu 1981 a její smrt vyvolává dodnes řadu spekulací. Kalifornská policie nyní znovu otevřela její případ.

Nataša Gurdinová, později Natalie Woodová, se narodila 20. června 1938 v San Francisku v rodině ruských emigrantů. Brzy se stala oblíbenou dětskou herečkou. První velikou příležitost dostala v dnes kultovním snímku Rebel bez příčiny v roce 1955. Další skvělou kreaci předvedla v roli duševně nemocné dívky ve snímku Třpyt v trávě, za kterou dostala další nominaci na Oscara. Muzikál West Side Story, kde hrála hlavní ženskou roli Marii, se stal jedním z nejslavnějších muzikálů všech dob. Snímek Muž, o němž nic nevím jí zařídil další oscarovou nominaci.

Woodová žila bouřlivý milostný život. Vypráví se, že prožila delší či kratší vztah například a Elvisem Presleyem, Dennisem Hopperem či Michaelem Cainem. Vdaná byla třikrát, a to přitom dvakrát za jednoho muže, kterým byl Robert Wagner. Jejím druhým manželem byl Richard Gregson.

V sedmdesátých letech zvolnila zběsilé tempo v osobním i profesním životě a začala se převážně věnovat dvěma dcerám. V roce 1976 přitom natočila úspěšnou adaptaci hry Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše. V roce 1981 začala s Christopherem Walkenem pracovat na filmu Brainstorm, premiéry snímku se ale nedožila. 

Natalie Woodová
Natalie Woodová

Podezřelá smrt ve vodě 

Na Díkůvzdání roku 1981 pozvali s manželem kolegu Christophera Walkena na rodinnou jachtu. Později vyšlo najevo, že Walken nebyl jenom kolegou. Podle policistů ale „stojí za to prověřit“ nedávné výroky kapitána lodi, na níž se Woodová v osudný den plavila, uvedl deník Los Angeles Times. Kapitán Dennis Davern loni vydal knihu o událostech z roku 1981 a v posledních týdnech o nich znovu hovořil s hollywoodskými společenskými časopisy. Jeho popis situace na lodi těsně před nešťastnou událostí se přitom liší od verze, s níž policie v minulosti pracovala. 

Podle Davernova líčení Woodová sledovala hádku svého manžela, herce Roberta Wagnera, s dalším hercem Christopherem Walkenem. Nakonec odešla do své kajuty, kde se prý s Wagnerem sama pohádala. Později údajně přišel do velitelské kabiny viditelně rozrušený Wagner a řekl Davernovi, že ženu nemůže najít. Davern prohledal jachtu, ale také ji nenašel, jen si všimnul, že zmizel záchranný člun. Wagner o konfliktu s manželkou nikdy nic neříkal. Woodová podle něj odešla do své kajuty, zatímco on si s Walkenem sedl na palubě, kde se oba uklidnili. Když pak šel za manželkou, zjistil, že v kajutě není, a předpokládal, že se sama vydala k pobřeží. 

  • Natalie Woodová
    Natalie Woodová zdroj: Wikipedie
  • Natalie Woodová
    Natalie Woodová autor: ČT24, zdroj: ČT24

Tělo Woodové bylo objeveno ve vodě asi půldruhého kilometru od jachty. Oficiální vyšetřovací verze uvádí, že Woodovou probudil zvuk člunu narážejícího do boku jachty, šla ho lépe uvázat, ale uklouzla na schodech a spadla do vody. Podle policejních zpráv na sobě měla dlouhou noční košili, ponožky a bundu. Právě ta ji podle vyšetřovatelů stáhla pod vodu.