Charlie Chaplin v kůži Josefa K. nebo naopak

Praha -  Představení Chaplinův Proces vzniklo přímo pro Palác Akropolis. Divadelní soubor Spitfire Company v něm propojuje dva velikány minulého století - Franze Kafku a Charlieho Chaplina. Inscenace propojuje žánry i tvůrčí disciplíny. Režisérka Miřenka Čechová přizvala ke spolupráci i dirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jana Kučeru, který je autorem scénické punk-rockové hudby.

„Tohle představení v sobě spojuje Proces Franze Kafky a postavu tuláka Charlieho Chaplina. Román, myslím, většina diváků zná. My ovšem hlavního hrdinu Josefa K. vyměňujeme za našeho anarchistu a buřiče a tím je Charlie Chaplin, který vždycky stál vůči systému jaksi v opozici a vždycky ho narušoval,“ přibližuje své pojetí režisérka.

Josef K. vláčený Kafkovým Procesem coby předobraz kohokoliv z nás, jenž může být pozřen systémem, je v inscenaci Spitfire Company vystřídán jakýmsi Everymanem, v němž se postupně začnou objevovat Chaplinovy rysy. Spořádaného člověka nahradí anarchista, slepou důvěru v právo - realita. Jednou skeptická, jindy idealistická.

„Naše skupina je specifická v tom, že sdružuje různé umělce dohromady. Nejsme jenom čistě zaměřeni jako úzká divadelní skupina, máme rádi spolupráci jak s muzikanty, tak i s výtvarníky a filmaři. Spitfire Company je soubor fyzického a plastického divadla, což je syntéza fyzického syrového vyjádření a slova, které ovšem není dominantním výrazovým prostředkem,“ upozorňuje na originalitu souboru Miřenka Čechová.

Spitfire Company vznikla v roce 2007 a zajímá ji obraz člověka v mezní situaci, jenž přes všechnu tíseň nachází odvahu k revoltě a k vykročení ke svobodě. Na první místo staví vztah k divákovi, experimentuje s možnostmi, jak docílit sounáležitosti mezi všemi aktéry umělecké události. Chaplinův Proces je čtvrtým celovečerním představením skupiny, se kterou Palác Akropolis začal spolupracovat na počátku minulého roku.

Z představení Spitfire Company
Z představení Spitfire Company