Duffy je královnou britské populární hudby

Londýn - Soulová zpěvačka Duffy, původem z Walesu, zvítězila ve třech kategoriích ze čtyř, v nichž byla nominována. Palmu vítězství si z dvorany Earl's Court odnesla v kategoriích sólová zpěvačka, britský objev roku a s deskou Rockeferry také za nejlepší britské album roku. Nejlepší britskou skupinou se stali alternativní rockeři Elbow, cenu pro nejlepšího britského sólového zpěváka převzal písničkář Paul Weller.

Úspěch Duffy a jejího debutového alba Rockferry je pozoruhodný. Dosud bylo prodáno na 4,5 milionu kusů. Ještě před rokem poměrně neznámá 24letá zpěvačka neuspěla jedině v kategorii singl, kde se musela sklonit před pětičlennou skupinou Girls Aloud se skladbou The Promise. Cenu za nejlepší živé vystoupení získali heavymetaloví veteráni Iron Maiden, kteří loni koncertovali také v Česku. Zcela naprázdno vyšla rocková skupina Coldplay, nominovaná rovněž čtyřikrát, která se loni tak výrazně prosadila v amerických cenách Grammy.

V kategoriích pro zahraniční umělce získali dvě vítězství z USA pocházející rockeři Kings of Leon - zvítězili jako nejlepší zahraniční skupina a s deskou Only by the Night. Získali Brit Award také za nejlepší zahraniční album. V kategorii zahraničních sólistů uspěl americký rapper Kanye West, kategorii zahraničních sólistek ovládla americká písničkářka Katy Perryová, kterou proslavila zejména skladba I Kissed a Girl. Za mimořádný přínos hudbě bylo oceněno popové duo Pet Shop Boys, produkující taneční muziku.

Brit Awards jsou nejvýznamnějším oceněním v oblasti popové a rockové hudby v Británii. Historicky první udílení proběhlo v roce 1977. V současné době se vyhlašuje celkem ve 13 kategoriích.

Kings of Leon
Kings of Leon