Paul Potts nadchnul Obecní dům

Praha - Zaplněná Smetanova síň Obecního domu v Praze v pátek ve stoje aplaudovala vystoupení anglického tenoristy Paula Pottse. V rámci festivalu Prague Proms jedna z jeho největších hvězd za doprovodu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) představila především skladby ze svých dvou alb One Chance a Passione. Osmatřicetiletý vítěz soutěže Britain´s Got Talent v Praze zazpívá i dnes večer.

Představení zahájil ČNSO pod taktovkou italského dirigenta Marcella Roty, který s českým souborem doprovázel na turné i operního pěvce Andrea Bocelliho. Po předehře z Traviaty Giuseppe Verdiho se na jevišti objevil Potts s červeným motýlkem a zahájil svůj program s názvem A zrodila se hvězda písní soudobého skladatele Lucia Dally Caruso. Tato píseň se objevila na jeho debutovém album One Chance, kterého se prodalo přes 3,5 milionu kopií a v Anglii byl první náklad během jednoho týdne kompletně vyprodán.

Vedle klasických skladeb, jako je například Chopinovo Tristesse nebo Pavana za zemřelou infantku, zazněly i dvě kompozice italského skladatele Niny Roty. V jedné z nich filmoví znalci poznali suitu ze snímku Casanova režiséra Federica Felliniho. Druhou byla píseň Un Giorno Per Noi.

Nadšení diváci si vytleskali přídavek, kterým byla árie Nessun dorma z posledního aktu Pucciniho opery Turandot, a poté za neutuchajících ovací Potts ještě jednou zazpíval Con te partiro od Francesca Sartoriho.

Právě se skladbou Nessun dorma dosáhl Potts úspěchu a popularity, když před časem dojal davy i porotu soutěže Britain´s Got Talent. Jeho minimalistický, ale viditelně procítěný projev ohromil kritiky britské soutěže natolik, že prodavače mobilních telefonů vynesli na výsluní světového showbyznysu. Jeho cestu od prvního vystoupení až po vítězství v soutěži zhlédlo na internetu více než 74 milionů diváků. Následující světové turné zahrnovalo více než 100 vyprodaných představení a show v divadlech i velkých arénách.

Píše se o něm jako o „obézním plachém chasníkovi“, Paul ale vystudoval filozofii na univerzitě v Británii a angažoval se i v politice. Dnes se věnuje výhradně své největší lásce, zpěvu. „Jsem za to velmi rád, že mohu dělat to, co miluji. Není mnoho lidí, kteří mají tohle štěstí,“ říká. Také spolupráci s ČNSO si pochvaluje: „Je to fantastická spolupráce. Hrají velmi jemně, hladce. Práce na desce byla výborná, i proto jsem přijel.“

Festival Prague Proms začal 17. července koncertem s názvem Dvořákova noc v provedení Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou šéfdirigenta Libora Peška. Z českých interpretů se na něm představí například bratři Ebenové nebo varhaník Jaroslav Tůma. Z tematických večerů v pražském Obecním domě čeká posluchače znovu oblíbená Hollywoodská noc s hity stříbrného plátna. Přehlídka klasické a jazzové hudby skončí 2. srpna. Kromě Obecního domu se koncerty konají na Žofíně, v jazz klubu Reduta, v Anežském klášteře a v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.