Aleš Březina na téma totalita v opeře

Praha - Muzikolog, skladatel a hudebník Aleš Březina v rámci cyklu přednášek Umění včera a dnes, jež připravuje pro VŠUP prof. Jindřich Vybíral, vedl 10. listopadu od 18:30 přednášku s názvem Do samoty v tanci. Totalita v opeře. Obsah se úzce vázal k jeho celovečernímu hudebnímu projektu Zítra se bude…, charakterizovaný jako opera-proces, který netradičně zpracovává téma politických procesů 50. let s důrazem na osudy Milady Horákové. Aleš Březina je členem řady českých a zahraničních odborných společností, umělecké rady festivalu Pražské jaro a Národního divadla v Praze. Záznam naleznete v archivu iVysílání České televize na této adrese.

Zdroj: ČT24 Autor: Linda Tichotová Fryčová

Libreto celovečerního hudebního projektu Zítra se bude… je tvořeno autentickými texty vztahujícími se k procesu - od prvního telegramu vyslaného v březnu roku 1948, ve kterém se náčelník STB ptá, co dělat, kdyby Horáková chtěla překročit hranice, přes zápisy ze samotného procesu, dopisy pracujícího lidu, prosby o milost od otce a dcery Horákové po její poslední dopis psaný v předvečer popravy; ten se k rukám adresátky, tehdy šestnáctileté dcery, dostal až v roce 1990. Představitelka hlavní role Soňa Červená za postavu Milady Horákové získala Cenu Alfréda Radoka.

Aleš Březina - absolvoval konzervatoř v Plzni (housle) a muzikologii na univerzitách v Praze a Basileji. Od roku 1994 je ředitelem Institutu Bohuslava Martinů v Praze. Publikoval v českých a zahraničních časopisech a sbornících řadu odborných studií o hudbě 20. století, zejména o životě a díle B. Martinů. Vedle své muzikologické a organizační činnosti je Březina autorem hudby k řadě filmů, divadelních a televizních inscenací. Mezi nejvýznamnější patří filmy Knoflíkáři (režie Petr Zelenka, 1998), Musíme si pomáhat (režie Jan Hřebejk, 2000 – nominace na cenu Americké filmové akademie Oscar 2000 v kategorii Nejlepší zahraniční film, soundtrack Sony BMG), Horem pádem (režie Jan Hřebejk, 2004 - nominace na cenu Český lev za nejlepší hudbu, soundtrack Sony BMG) a hudba k německému filmu Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern s Corrinou Harfouch v hlavní roli (režie Dagmar Knöpfel, 2005).

Zítra se bude…
Zítra se bude…