Eko humoreska má název Sifon

Praha - Vojta Švejda a Jan Kalivoda uvádějí 25. listopadu v premiéře v divadle Alfred ve dvoře autorské představení SIFON. Inscenace osciluje mezi výtvarnou performancí a divadelní zpovědí. Hrdina hry v sobě nosí spousty nastřádaných informací, které nestačil zpracovat, ohodnotit, „přefiltrovat“. Je jimi přímo přesycen. Představení SIFON ukazuje okamžik, kdy všechny tyto uložené myšlenky a zprávy přerostou přes hranici únosnosti a je třeba je ze sebe vypustit. Podobně jako odpad.

V centru pozornosti zavedené autorské dvojice Vojta Švejda a Jan Kalivoda se ocitá člověk, kterého média denodenně masírují lavinou informací všeho druhu. Tvůrci se rozhodli vyjádřit k současnému tématu skrze výtvarnou performanci kombinovanou s divadelní zpovědí. „Není to autobiografická zpověď, ale hrajeme o věcech, které každý z nás určitě zná. Jinak výtvarná a divadelní výpověď má k sobě velmi blízko a nám tato forma přišla jako nejlepší popis toho, jak by asi naše představení mělo vypadat,“ přiblížil osobité pojetí Vojta Švejda.

„Chtěli jsme zpracovat naši představu o muži přeplněném informacemi a vjemy, muži, který si chce na všechno udělat názor, ke všemu se vyjádřit. Nachází se v informačním přetlaku vnějšího i svého vnitřního světa. Je to celkem přirozená reakce. Dnes jsme opravdu zasypáváni informacemi, a když k tomu ještě přidáme třeba psychicky velmi vytížené zaměstnání nebo chuť všechny vlivy vyřešit najednou, může po čase dojít ke zkratu. Člověk se musí naučit tyto informace třídit a nějak si je vnitřně zorganizovat nebo je vypustit,“ doplnil Švejda. 

O tvůrcích:

VOJTA ŠVEJDA (Ostrava) se věnuje herectví, autorské divadelní tvorbě a improvizaci. Absolvoval HAMU v Praze a Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Aktivně spolupracuje s divadlem Alfred ve dvoře, skupinou Matapa, Adriatik Uvádí a divadelním sdružením Krepsko. Je členem improvizovaného invazivního rockového seskupení Zuboženy alias Voříšci, občasného folkového seskupení Těrígat a Anekdotikpunk dua Šedesátiny Jarky N. Autorsky se podílel na projektech Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla, Albert se bojí, Pullcherium Famfulare Mundi, Polaris, Metamorphósis Famfuláre a Bliss.  

JAN KALIVODA (Hranice) je zvukový mág a skladatel. Studoval filmový zvuk na VOŠF v Písku a tradiční indonéskou hudbu na Bali. Vytvořil hudbu pro představení Dr. Schreck Klinik das blutig Kabinett, Once Enacted, Thrice Remembered, Matapa.de, Sturctures of Instability, Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla a Polaris. Je členem nezávislého uměleckého sdružení Undo and Redo. Vystupuje v improvizovaném představení Metamorphosis Famfuláre, pravidelně v divadelní show Domácí úkoly z pilnosti a jako hudebník ve skupině Krepsko. Je členem seskupení Zuboženy alias Voříšci a Anekdotikpunk dua Šedesátiny Jarky N.

SIFON - premiéra 25.11.2009 v divadle Alfred ve dvoře, reprízy 26., 27., 28. a 30. 11.2009.

Foto k představení Sifon
Foto k představení Sifon