Dny sekané zakončí The Banquet

Praha – Wednesday, Meatloaf DayStředa, den sekané – je holandské rčení, které má dvojí význam: Odkazuje na pohodlí rodinného života i na svazující a nucenou stránku opakování. Dalo také název ročnímu projektu Mezinárodního centra současného umění Meet Factory. Završením práce osmi holandských umělců, kteří se na něm podíleli, je výstava The Banquet, která je v prostorách Meet Factory k vidění od 19. prosince do 17. ledna.

Wednesday, Meatloaf Day byl projekt založený na principu akce a reakce. Každý umělec strávil v ateliéru Meet Factory v rámci rezidenčního pobytu čtyři až šest týdnů samostatnou prací na instalaci, která se stala prodloužením uměleckého díla zanechaného předchozím umělcem. Vznikal tak postupně soubor osmi samostatných a jednoho kolektivního díla.

The Banquet chce návštěvníkům poskytnout pohled do procesu tvorby, který bylo možné sledovat v průběhu celého projektu prostřednictvím webkamery, a vyvolat otázky o originalitě vzniku uměleckého díla. K účastníkům Wednesday, Meatloaf Day patřili: Laurent Malherbe, Ina Smits, Wouter Huis, Walter van Broekhuizen, Benjamin Frankel, Rob van de Werdt, Karin van Pinxteren a Jeroen Everetz.

Ve stejný čas (od 19. 12 do 17. 1.) se mohou lidé v galerii Meet Factory setkat i s dalšími expozicemi. Ve třech propojených místnostech jsou koncipovány projekty tří umělců stejné generace, ale vycházející z rozdílných prostředí a velmi odlišných uměleckých přístupů: videofilm Reframing the Artist německého umělce Pohleho, instalace Subtilní historie Slováka Michala Moravčíka a soubor fotografií s názvem Crosfield pražského fotografa Adama Holého.

Sascha Pohle: Reframing the Artist
Sascha Pohle: Reframing the Artist