Meteory na českém komiksovém nebi

Praha - Český komiks žije. Vydávají se původní komiksová alba, vycházejí specializované časopisy, jsou pořádány výstavy. Mezi současnými autory se objevilo hned několik talentů. Přesto komiks zůstává i nadále koníčkem, kterým se ani ti nejlepší z autorů neuživí. Dokument Jana Motala nahlíží na současné české komiksového nebe. Jaká je přítomnost a jak se jeví budoucnost těch nejzářivějších komiksových úkazů? Jedná se o meteory českého komiksu, po jejichž průletu nastane tma, o trvale zářící hvězdy nebo o meteority, které dopadnou tvrdě na zem? Snímek Meteory českého komiksu vysílá ČT2 dnes od 22:00.

„Komiks je forma, která dnes u nás prožívá opravdový boom,“ vysvětluje režisér Motal jeden z důvodů, proč se pustil do dokumentu s touto tematikou. „Zatímco před pár lety to bylo jen cosi pro děti nebo často špatnou politickou satirou, dnes bojuje o svoji původní dospělou tvář. Vzestup komiksových autorů vidím nejen na svých vrstevnících, ale především na mladších generacích, které už dospívají ve světě, v němž je komiks běžnou součástí jejich života - a to nejen ten z ábíčka, ale i zahraniční,“ dodává.

Cílem tvůrců nebylo přinést jen historiografický přehled, ale i portrétovat. Proto i název, jenž odkazuje k jedné ze sekvencí filmu: Čeští autoři jako svébytné meteory, které se nenechávají spoutat žánrovými škatulkami, ale volně létají.

„Natáčení filmu bylo pro mne přínosným nahlédnutím do světů tvůrčích lidí, kteří, jakkoliv si každý vytváří vlastní styl a témata, jsou přece jen v něčem stejní, a to nejen médiem, ale hlavně svojí vnitřní tvůrčí přesvědčivostí,“ doplňuje Motal. V dokumentu vystupují komiksoví autoři Toy Box, Jiří Grus, Dan Černý, Nikkarin a Monstrkabaret Freda Brunolda.

„Každý z autorů, které jsme portrétovali, nese ve své tvorbě sobě vlastní životní poselství, jakkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé a jakkoliv může být civilní, niterné, vnitřní. Pevně věřím, že i díky formě, kterou jsme zvolili, se nám podařilo k těmto tvůrcům pro diváka alespoň pootevřít dveře, aniž bychom rezignovali na komplexní zprávu o tom, jaká současná komiksová generace je. Přestože výběr komiksových tvůrců nezahrnuje všechny v současné době působící autory, věřím, že je dostatečně reprezentativní.“

Režisér se netají tím, že s kameramanem a střihačem dlouho diskutovali o výsledné vizuální podobě filmu, kterou chtěli vést co nejblíže výrazovým prostředkům komiksu. „Nakonec jsme se zeptali sami sebe, co je v kresleném příběhu nejdůležitější,“ říká Motal. Zajímalo je, jak mohou přiblížit filmový výraz komiksu. „Podobně jako v animovaném filmu je to jistě zkratka, nadsázka, určitý rozmach linky, švih. Švihli jsme tedy při postprodukci s barvami, pokusili jsme se lehce propojit realitu s komiksovým světem. Chtěli jsme jen lehce vykročit a zbytek nechat na divákovi. Věřím, že tento náš krok uvítá a v našlápnuté stopě se vydá dál.“

Repríza: 20. 6., ČT2, 8:45; pořad bude možné zhlédnout také v archivu iVysílání.

Z dokumentu Meteory českého komiksu
Z dokumentu Meteory českého komiksu
Více fotek
  • Z dokumentu Meteory českého komiksu zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1744/174347.jpg
  • Z dokumentu Meteory českého komiksu zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1744/174349.jpg