Letní Letná 2010: putyka i erotika

Praha – Přesně za týden startuje v pražských Letenských sadech festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Od 18. do 31. srpna se na něm předvedou české i zahraniční soubory v bezmála osmdesáti představeních. Sedmý ročník zahájí Burnt Out Punks, punkový skandinávský cirkus, který kombinuje akrobacii a živou hudbu se svérázným klaunstvím, ohňovou show i tancem. Vstup je zdarma podobně jako na tradiční koncert České televize, hlavního mediálního partnera festivalu. 28. srpna zahraje v Letenském parku Laura a její tygři s dětským sborem Koťata.

K zahraničním lákadlům bude určitě patřit představení Daniela Gulka, divadelníka, akrobata a klauna, kterého české publikum už dobře zná. Přední postava francouzského cirkusu přijede na Letnou se svým souboremCahin Caha a zbrusu novým programem REV. Vytvořil jej pro šest herců – akrobaty, žongléra, klauna i zpěvačku – a odehrává se ve snu. „Na rozdíl od naší západní civilizace většina jiných kultur a společností poznala skrytý vliv snů – bublin, které se dostávají na povrch ze světa nevědomí, aby osvětlily skryté struktury naší reality,“ uvádí k představení Gulko. 

Představení zavede diváky na cestu, kde se snoubí přízračné sny, mystické obrazy, cirkusová magie a dovednosti s hlubším filosofickým poselstvím. Svým typickým způsobem si hraje s paralelou mezi cirkusem, otáčivými pohyby, kulatými, oblými věcmi a slovem revoluce. Základ scény tvoří devět kovových postelí, které vytváří na jevišti důmyslné konstrukce, minipódia, podstavce či věže. Herci v představení používají balancující koule, nafukovací míče, kola, vertikální tyče, pneumatiky z nákladních aut nebo obruče.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Daniel Gulko hostoval na Letní Letné několikrát. Na festival se po loňském vyprodaném hostování vrací také francouzský soubor Atelier Lefeuvre & André, který tvoří dva bývalí členové proslulých Cirque O a Que-Cir-Que. "Před rokem se oba vtělili do rolí bláznivých zahradníků ve zvláštním stanu - skleníku a rozesmáli stovky návštěvníků. Nyní se v novém celovečerním představení Bricolage Erotique vydávají s nevinností sobě vlastní na cestu poznání erotiky, svých těl, života a smyslnosti. A ničeho se přitom nebojí," představuje program souboru Jiří Turek, ředitel a dramaturg festivalu.

Didier André a Jean-Paul Lefeuvre, svérázní herci a klauni, svedou diváky svými nejsilnějšími zbraněmi: humorem, nezaměnitelnou poetikou, absurditou i cirkusovým mistrovstvím. „Nečekejte nic vulgárního či zvráceného. V našich rukou struny, závěsy, židle, prkna i balony evokují sny o ladných křivkách, liniích a dalších tělesných rysech. A nemyslete si nic špatného o tom, co se domníváte, že vidíte. Můžete se totiž mýlit,“ uvádí tvůrci.

Žádným nováčkem na Letné nebude ani představení La Putyka. Do úspěšného divadelního projektu zapojil Rostislav Novák a režijní tandem SKUTR herce, tanečníky, muzikanty i sportovce. V hospodském novém cirkuse dojde na akrobatické skoky na trampolíně, bojové umění wu-shum retro, kolečkové brusle i triky s gymnastickými balony pro koňské pólo.

Poznat novocirkusové umění mohou i návštěvníci – pořadatelé pro zájemce letos připravili mimo jiné dva workshopy: akrobacii na visutých hrazdách, kterou vedou zkušení lektoři divadelního souboru Décalages - divadlo v pohybu, a tvůrčí dílnu ekvilibristy a performera Daniela Gulka. Kreativně mohou trávit svůj volný čas díky Letní Letné i děti, které se přihlásí do festivalové školy Letní Letňák. A pro ty, kteří se chtějí nejen něco naučit, ale i něco předvést, je určena open stage.

Atelier Lefeuvre & André / Bricolage Erotique
Atelier Lefeuvre & André / Bricolage Erotique
Více fotek
  • Atelier Lefeuvre & André / Bricolage Erotique zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186169.jpg
  • La Putyka zdroj: Skutr http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1337/133670.jpg
  • Daniel Gulko & Cahin Caha / REV zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186174.jpg
  • Letní Letná autor: Karel Cudlín, zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186178.jpg
  • Daniel Gulko & Cahin Caha / REV zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186175.jpg