Co Čech, to čtenář

Praha – Spolu se skandinávskými a pobaltskými státy patří Česká republika v rámci Evropy k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou. Aspoň jednu knihu ročně přečte 79 procent Čechů, což je ovšem o čtyři procenta méně než v roce 2007. V průměru přečtou čeští milovníci literatury ročně 17 knih, denně se čtení věnují 38 minut. Typickým českým čtenářem je žena s (minimálně) maturitou, která žije ve větším městě a nejčastěji sáhne po beletrii, rozhodně spíš v papírové podobě než v elektronické.

V českých domácích knihovnách se nachází v průměru 246 knih. Za rok nakoupí Češi průměrně pět knih a utratí za ně 1 214 korun. Přesto v porovnání s rokem 2007 poklesl podíl lidí, kteří si koupí ročně alespoň jednu knihu, ze 71 procent na méně než polovinu oslovených.

„Asi jsme trochu zchudli, nejen kulturně, ale i finančně. Pro velkou část populace je kniha zbytnou,“ domnívá se Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. I když lidé kupují knihy méně, neznamená to ale, že za ně méně utrácejí. Knihkupci potvrzují, že se knihy prodávají méně, tržby jim ale výrazně neklesly, dodal Trávníček.

Stejně jako v dřívějších průzkumech se ukázalo, že vášnivějšími čtenářkami jsou ženy. Nejčastěji lidé ke knize sahají několikrát týdně (23 procent). Nejoblíbenější zůstává oddechová beletrie a literatura faktu, pak teprve klasická beletrie. Alespoň jednu beletristickou knihu ročně přečte 68 procent Čechů. Zvýrazňuje se rozdíl mezi muži a ženami: Muži čtou beletrii v 57 procentech, ženy v 78 procentech. Polovina dospělých obyvatel Česka nikdy nečte poezii.

0Propagovat čtení, knihy a knihovny bude pravidelný Týden knihoven od 4. do 10. října. Přihlásilo se na 500 knihoven v České republice. Knihovny uspořádají besedy se spisovateli, umožní bezplatnou registraci novým čtenářům a odpustí případné dluhy za nevrácené knihy těm stávajícím. Celkem 75 knihoven přichystalo veřejná čtení, 163 knihoven dny otevřených dveří, 209 knihoven burzu vyřazených knih.

Čtenáři v Česku se ukázali také jako poměrně konzervativní. Knihy kupují stále většinou v knihkupectvích, 67 procent oslovených uvedlo, že si neumí představit, že by četli knihy pouze v elektronické podobě. Ani internet čtenáře papírovým knihám neubírá. „Internet není zloděj čtenářství. Ukázalo se, že ti, kdo často, tedy denně, pobývají na internetu, jsou i velmi silnými čtenáři,“ potvrdil Jiří Trávníček.

Výsledky průzkumu vyjdou knižně. Sběr dat se uskutečnil od 1. do 30. června 2010 na vzorku 1 550 respondentů.

Literatura
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl