On-line z DOX: Fotografie v konceptuálním umění

V rámci doprovodného programu k výstavě Gilbert & George: Cesty 1972–1992 připravilo Centrum současného umění DOX přednášku Jiřího Valocha. Fotografie v konceptuálním umění s ohledem na ranější práce britského dua – Gilberta Proesche a George Passmorea – představil dnes večer. Přednášku bylo možné sledovat také on-line na webu ČT24 jako součást cyklu Ideje a umění z Centra DOX, záznam je možné přehrát v tomto článku nebo v archivu iVysílání.

O přednášce: Fotografie dostala v konceptuálním umění některých autorů klíčovou roli, protože byla vlastní linií, jejím dokumentem podobně jako textová formulace v těch nejradikálnějších podobách konceptů. Řada autorů začala používat fotografii jako přesnou artikulaci svého konceptu, počínaje manželi Becherovými a Edwardem Ruschou, jiní například kombinovali fotografii s textem.

Jiří VALOCH (* 1946) - teoretik, kritik, publicista, kurátor výstav, konceptuální umělec. Je známý také jako jeden z nejdůležitějších autorů druhé vlny experimentální poezie, tvůrce konceptuálních akcí či textových a objektových instalací.

Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – Holešovice

Gilbert & George: Cesty 1972–1992 - výstava v Centru DOX v rámci projektu Decadence Now!
Zdroj: Centrum současného umění DOX