Pykání za piko

Praha – Piko, film mladého režiséra Tomáše Řehořka (jeho celovečerním debutem byl snímek Proměny), zachycuje situaci na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

Film se ocitá na žánrovém rozhraní: původně mělo jít o hraný dokument (s názvem Cesta do pekla). Nakonec vznikl hraný film s dokumentárními prvky, který má být promítán na českých školách v rámci protidrogové prevence. „Ohromnou výhodou dokumentárního dramatu je to, že vy víte, že to je skutečnost, ale skrze médium hraného filmu se můžete daleko lépe ztotožnit s hrdiny, a nepůsobí tak výchovně jako klasický dokumentární film,“ domnívá se vedoucí kulturní redakce ČT Petr Fischer.

PŘEČTĚTE SI: Příběh Pavla Gregora

Hlavní hrdina snímku s podtitulem „skutečný příběh drogy“ Pavel (Rosťa Novák) se v sedmdesátých letech dostal do malé komunity lidí, experimentující s omamnými látkami, které v tehdejším totalitním režimu oficiálně neexistovaly. Později, když mu kamarád zprostředkoval z knihovny materiály o nacistických výzkumech pervitinu, připravil jeho krystalicky čistou formu, která se stala českým hitem na mezinárodní drogové scéně. 
Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Toto prostředí krajního nihilismu mu nicméně navždy vzalo manželku, později bratra a celou řadu známých. On sám skončil ve vězení. Po mnoha letech došlo u Pavla k existenciálnímu obratu a on se rozhodl pomáhat těm, které svým „perníkem“ ničil.

Pavlův protipól představuje ve filmu policejní drogový specialista Fífa (Miloslav König). Nekompromisně potírá drogovou kriminalitu a o svých „klientech“ má  dokonalý přehled. Dokáže se orientovat v jejich feťáckých doupatech a v případě nutnosti je objevit kdekoliv a v jakoukoliv denní či noční hodinu. Zvláštní je však tím, že své oběti pouze nepronásleduje, ale snaží se je i lidsky pochopit, a pokud je to vůbec možné, tak jim i podat pomocnou ruku.

Dokumentární postavou filmu v pravém slova smyslu je pamětník drogových extází z časů totality a frontman legendární rockové kapely Vitacit Dan Horyna, který možná jako vůbec první člověk vyzkoušel Pavlův přípravek na sobě samém.

"Jak říká Dan Horyna na konci filmu: Problém není abstinence, ale smysluplně žít bez drogy. A zvláště teď je to téma aktuální, protože moderní doba obrovským tempem uhání dopředu, válcuje společnost a člověk často není schopen se sám se sebou vyrovnat, natož s okolním světem, a nedokáže bez drogy smysluplně žít. Vždycky nějakou užívat musí. A nemusí to být omamná látka, ale jakákoliv droga, která člověku dá drive pro život," dodává k Piku Tomáš Řehořek, scenárista, režisér i kameraman snímku.

I když by se téma Pika mohlo zdát na první pohled podobné jako v dokumentu Heleny Třeštíkové Katka, mapujícím čtrnáct let života mladé narkomanky, snahy o podobná porovnávání Řehořek odmítá. „Srovnávání s dokumentem paní Třeštíkové není vůbec na místě. Katka je časosběrný dokument, který zdárně mapuje, jak droga ničí jednoho člověka. Piko je celovečerní hraný film s dokumentárním pozadím, jenž mu dodává autenticitu,“ vysvětlil.

Do českých kin vstupuje Piko 11. listopadu. Film vznikl ve spolupráci České televize.

Piko
  • Piko zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2092/209184.jpg
  • Piko zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2092/209153.jpg
  • Piko zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2092/209150.jpg
  • Tomáš Řehořek zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2092/209186.jpg
  • Piko zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2092/209141.jpg