Art deco frčí

Praha - Tradiční prodejní přehlídka historických uměleckých předmětů veletrh starožitností Antique byl otevřen v Novoměstské radnici. 26. ročník se tentokrát zaměřil na styl art deco. Pozornost jistě přitáhne zejména artdecový psací stůl, mimořádná kolekce artdecového skla a kameniny nebo kabelka od firmy Cartier. Prohlédnout a případně zakoupit si mohou zájemci také obrazy českých mistrů, ale i šperky, hodinky a nábytek. Na veletrhu, který pokračuje až do 14. listopadu, mohou zájemci využít i bezplatné poradenství a služby renomovaných znalců.

Art deco je posledním slavným velkým slohem, který sjednotil uměleckou tvorbu ve dvacátých a třicátých letech. „Art deco jsme zvolili proto, že je to styl vzešlý z krize ve 20. letech, a protože teď se krize skloňuje ve všech pádech a nás už to nebaví, tak jsme zvolili art deco. Je to poslední nádherný umělecký styl, který vznikl v dobách relativní bídy a zoufalství,“ uvedla Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků.

„Tento styl je velmi blízký současnému člověku onou jednoduchostí. Artdecový šperk se líbí každé ženě, artdecový nábytek je srozumitelný každému muži,“ doplnil jeden z vystavovatelů Michal Jankovský.

Výjimečnou hodnotu mají podle Jankovského i artdecové předměty z opálového skla vyrobené ve francouzských sklárnách Sabino, artdecové šperky významné německé šperkařské firmy Fahrner nebo rondokubistická vitrína od architekta Josefa Gočára.

Raritou akce je také artdecová kabelka od Cartiera oceněná na 400 000 korun. Podobnou mohli například vidět návštěvníci nedávno skončené výstavy této francouzské šperkařské firmy v Jízdárně Pražského hradu.

Veletr Antique nalákal do sálů Novoměstké radnice vyhlášené starožitníky a obchodníky s uměním. Na rozdíl od aukcí, které navštěvuje hlavně exkluzivní publikum, na veletrh může přijít skutečně každý. Pravděpodobnost, že vystavovatel dílo prodá je mnohem vyšší.

Hodnota vystavených děl zde na veletrhu Antique vysoko přesahuje 100 miliónů korun. S narůstající hodnotou a kvalitou vystavovaných děl roste i kvalita publika. Čeští kupci se za dvacet porevolučních let zkultivovali a kvalitu umí ocenit.

Organizátoři z Asociace starožitníků již vybrali nejlepší exponát veletrhu. Stal se jím podle prezidentky sdružení Simony Šustkové obraz Zátiší s pohárem od Emila Filly z roku 1931. Movití zájemci si mohou obraz s převažujícími šedozelenými odstíny zakoupit v prosinci v aukci, kde se objeví s vyvolávací cenou 500 000 korun. Konečná cena by ale mohla překonat hranici jednoho milionu korun.Výstavní prostory budou otevřeny od 10:00 do 19:00. Vstupné stojí 90 korun, důchodci a studenti zaplatí 70 korun.

Veletrh Antique / plakát
Veletrh Antique / plakát
Více fotek
  • Veletrh Antique / plakát zdroj: Portál Asociace starožitníků http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2094/209393.jpg
  • Veletrh Antique autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2095/209405.jpg