Emir Kusturica plachtí na snech

Praha – Jeden z nejvýraznějších filmařů světa Emir Kusturica přijel do Prahy zahájit výstavu prací černohorského malíře Voja Staniče. Pětadvacet umělcových pláten, která se do Prahy přesunula z Ruska, bude k vidění v pražské galerii Dea Orh, a to pouhých sedmnáct dní. Kusturica se tak díky svému příteli Staničovi vrátil do Prahy po dlouhých šestnácti letech, které uplynuly od doby jeho studií na pražské FAMU.

Emir Kusturica

se narodil v Sarajevu. Je držitelem dvou Zlatých palem z Cannes za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1995), který točil v Praze. Získal Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona Dream (1993). V roce 1989 vyhrál v Cannes cenu za režii za film Dům k pověšení a v roce 1998 uvedl v Benátkách snímek Černá kočka, bílý kocour, za který dostal Stříbrného lva.

Před vernisáží výstavy s názvem „Plachtění na snech“ se tento srbský režisér, producent a hudebník, který o umělci a svém příteli připravuje dokument, setkal s novináři a Staniče označil za jednoho z nejlepších současných malířů. Vystavoval v Londýně, Berlíně, Benátkách, Monaku, Oslu a dalších evropských městech. Jeho obrazy byly teď v Moskvě, po Praze se představí v Pekingu. „Do Prahy jsem přijel rád. Během těch let, co jsem tu nebyl, se hodně změnila k lepšímu. Je to vlastně taková nová stará Praha a já přijel kvůli člověku, který má rád moje filmy,“ poznamenal Kusturica. Potvrdil tak, že nezapomněl mluvit česky, i když poté sklouzl do angličtiny. Staniče, který je pro něj velkou inspirací, omluvil. Je mu už 86 let a nerad cestuje.

Vojo Stanić

Černohorský umělec přes půl století žije a pracuje v přístavním městě Herceg Novi u Jaderského moře. Ze svého okna pozoruje každodenní život svých sousedů a tento mikrokosmos života se směsí emocí a vlastností, jako jsou láska, touha, radost, obava, údiv či žárlivost, zachycuje ve svých obrazech.

V galerii Dea Orh v pražské Kozí ulici mu dělala společnost živá husa, která k balkánskému venkovu, Staničovým obrazům a Kustoricovým filmům neodmyslitelně patří. Staničovy obrazy mají příchuť slunce, moře a jemného, místy lehce surrealistického humoru. Maluje to, co vidí ze svého bytu. U Jadranského moře žije a pracuje víc než půl století. „Já si myslím, že umění se odlišuje od neumění v metafoře. Ti, kteří mohou metaforicky vyjádřit věci, jsou umělci, a on to dělá opravdu neuvěřitelně, vidí skrz okno na ulici a vidí nadrealismus,“ přibližuje tvorbu svého přítele a krajana Emir Kusturica. Stanić ho inspiroval třeba ve filmu Černá kočka, bílý kocour.

Na začátku příštího roku chce začít Kusturica točit o Staničovi dokument, premiéra je plánovaná na konec roku 2011. V současné době připravuje snímek o životě mexického bojovníka Pancha Villy. „Doufám, že roli přijme Johnny Depp,“ podtrhl Kusturica. Do hlavní ženské role velkofilmu o revoluci, lásce a přátelství chce obsadit Salmu Hayekovou. Jeho dalším projektem by mohl být snímek podle Dostojevského povídek.

Kusturica je i spoluautorem knihy o Staničově díle. Věří, že nejdůležitějším na jeho umění je schopnost proměnit jednoduchost života v mýtus. Svět, který vnímá, se podle něj skládá z jednoduchých scén odrážejících všední život. Přesto je to v jeho deformovaném zrcadle přenášeno do neobvyklých obrazů.

Výstava černohorského umělce Voja Staniče potrvá v galerii Dea Orh do 29. listopadu.

Dílo Voja Staniče z expozice Plachtění na snech
Dílo Voja Staniče z expozice Plachtění na snech
Více fotek
  • Dílo Voja Staniče z expozice Plachtění na snech zdroj: Galerie Dea Orh http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209797.jpg
  • Emir Kusturica zahájil výstavu svého přítele a krajana Voja Staniče autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209752.jpg
  • Obraz Voja Staniče z expozice Plachtění na snech zdroj: Galerie Dea Orh http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209793.jpg