Sacrebleu, Reen - 420people vytáčí tancem

Praha – Soubor současného tance 420people představí dnes a zítra na Nové scéně Národního divadla dvě nové choreografie Nataši Novotné a Václava Kuneše – Sacrebleu a Reen. Součástí programu s mottem vytáčíme tancem bude i derniéra „pulsujícího“ B/olera. „Trvají na devizách výjimečné interpretační úrovně a profesionality, přitom však neopomíjejí hravost a odvahu, se kterou přivádějí na jeviště slovník současného tance, improvizaci jako tvůrčí experiment a netradiční dialog s divákem formou diskuze po samotném představení,“ tvrdí o tvůrcích premiérových představení Nová scéna.

Reen, nejnovější choreografie Václava Kuneše, je inspirována osobní zkušeností a prožitky z plánování, přípravy i sledu událostí při návratu do známých míst po delší době. Hledá odpověď na otázku, zda je možné vrátit se na stejné místo a očekávat stejné pocity, jaké si člověk uchová z minulosti.

„V posledních dvou letech jsem měl tu příležitost spolupracovat na tvorbě nových představení buď přímo s živou hudbou na jevišti, nebo se skladatelem, který byl přítomen celému tvůrčímu procesu. Tato blízká a intenzivní spolupráce byla pro mne něčím novým a rád bych se této linie držel,“ doplnil k Reen Kuneš.

Sacrebleu Nataši Novotné je podle choreografky fantaskní představou o propojení rozmanitých sil, které na každodenní kostrbaté cestě posílí toho, kdo jde sám. „Odhodlávám se ke kroku, který mě od předešlého choreografování dost láká,“ prozradila Novotná. „Chci zkusit převést vlastní úhel pohledu, svou ne-zkušenost a představu na celý tvůrčí tým. V rámci zachování jakéhosi pocitu nedotknutelnosti (čistoty) a zároveň se zatracenou zvědavostí bych chtěla rozkrýt také svůj vlastní způsob pohybu, jeho dynamiku, jeho logiku… Uvědomit si, co je instinkt a co čistá kalkulace.“

V představení B/olero tančí Novotná a Rey Watanabe na hudbu Maurice Ravela v podání japonského skladatele a průkopníka hry na syntetizátor Isao Tomity. Duet izraelského choreografa Ohada Naharina interpretovali Nataša Novotná a Rei Watanabe poprvé v roce 2008, kdy 420people získali na uvádění B/olera licenci jako vůbec první soubor v Evropě.

Nataša Novotná / Sacrebleu
Zdroj: 420PEOPLE
Autor: Jakub Straka