Bruce Springsteen oprášil ztracené písně

New York - Fanoušci amerického zpěváka Bruce Springsteena budou mít poprvé možnost poslechnout si dvojalbum obsahující písně z poloviny 70. let, které dosud nebyly vydány. Jeho slibnou dráhu tehdy totiž zastavil soudní spor a nahrávky skončily na téměř čtyřicet let v archivech. Kolekce písní nazvaná The Promise tak odkrývá doposud neznámou část jeho kariéry.

Album obsahuje jednadvacet skladeb, které byly zaznamenány při natáčení alba Darkness On The Edge Of Town. „Je to kolekce písniček, které mají jedno společné – nikdy se nedostaly na desku,“ přibližuje nově vydané dvojalbum letos jednašedesátiletý Bruce Springsteen.

Základ nově vydaného alba The Promise tvoří písně, které zbyly v archivu po nucené přestávce v podobě soudního sporu. „Vždycky jsem si myslel, že z té doby zbylo pár nahraných věcí, ale nakonec jsem zjistil, že máme hromadu nevydaného materiálu, ve kterém je spousta práce. Je to kus naší historie,“ uvádí Springsteen.

„Všichni si mysleli, že jsme vyřízení. Že jsme skončili,“ vzpomíná zpěvák na dobu, kdy nové americké senzaci z obálek vlivných časopisů Time a Newsweek zabránil soud ve vydání dalšího alba. Frustrující moment kariéry zpěváka Bruce Springsteena a jeho kapely E-Street Band obsahuje jednadvacet písní. Mezi tehdejší inspirace Springsteen počítá Steinbeckův román Hrozny hněvu nebo filmy Martina Scorceseho. „Vliv na nás měla i hudba, se kterou jsme vyrůstali - soulová hudba, Elvis, samozřejmě Beatles a určitě také popová hudba,“ doplňuje člen kapely Garry Talent.

Společně s hudebními archivy otevřel Springsteen i ten filmový. Dvojalbum The Promise tak doprovází i stejnojmenný dokumentární film.


Bruce Springsteen se narodil v roce 1949 v New Jersey, kde prožil celé dětství. V sedmi letech viděl v Ed Sullivan Show účinkovat Elvise Presleyeho, a tak se začal zajímat o muziku. Ve 13 letech si za 18 dolarů koupil první kytaru a začal se učit s místními kytaristy. Od svých 16 let zkoušel své umění po kavárnách v New Yorku. Prosadil se hned svým prvním albem Greetings from Asbury Park, N.J. v roce 1973. Vystupuje se skupinou E-Street Band, ale také jako sólový hudebník s jinými muzikanty. Získal 20 ocenění Grammy. Mezi jeho nejznámější alba patří Born to Run (1975) a Born in the U.S.A. (1984).

Bruce Springsteen / Born In The U.S.A.
Bruce Springsteen / Born In The U.S.A.
Více fotek
  • Bruce Springsteen / Born In The U.S.A. autor: Annie Leibovitzová, zdroj: wordpress http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1130/112934.jpg
  • Bruce Springsteen autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/641/64060.jpg