Pavel Haas Quartet ladí zlatem

Paříž – Pavel Haas Quartet patří k úspěšným hudebním tělesům, o čemž svědčí i řada domácích i zahraničních ocenění. Jedno prestižní kvartetu jim přibylo do sbírky v úterý večer. Cenu nejvýznamnějšího francouzského hudebního časopisu Diapason - Diapason d'Or de l'Année 2010 - získal za nepříliš často uváděnou nahrávku smyčcových kvartet Sergeje Prokofjeva. Francouzským posluchačům se letošní laureáti „zlaté ladičky“ představili během ceremoniálu první větou z Amerického koncertu Antonína Dvořáka v koncertním sále francouzského rozhlasu. Dvořákovým skladbám je také věnováno jejich nejnovější album.

Získáním Diapason d'Or de l'Année 2010 „Haasovci“  potvrdili, že v současnosti patří k nejúspěšnějším mladým smyčcovým kvartetům na světě. „Je to velká pocta a ocenění práce, kterou se snažíme dělat co nejlépe. Ukazuje to, že jdeme správným směrem,“ uvedl k ceně violista Pavel Nikl. Věří, že se soubor díky tomu prosadí na francouzském trhu a dostane více příležitostí koncertovat na tamních pódiích.

Zlatá ladička je ocenění, které uděluje porota složená z hudebních kritiků časopisu Diapason a redaktorů rozhlasové stanice France Musique. „Pro nás je to určitě jedno z nejvyšších ocenění, zajímavé i proto, že jde o cenu francouzského časopisu Diapason, který je na stejné prestižní úrovni jako třeba Gramophone v Anglii,“ dodal violoncellista Peter Jarůšek.

Video Rozhovor s Peterem Jarůškem
video

Rozhovor s Peterem Jarůškem

Anglický časopis ocenil kvartet dvakrát – cenou Gramaphone Awards za debutové album se skladbami Leoše Janáčka a Pavla Haase a i za druhé album, opět s Janáčkovými a Haasovými skladbami. Zvláště první CD kvarteta z roku 2006 vzbudilo v hudebních kruzích mimořádnou odezvu. Mimo jiné získalo také cenu poroty BBC Music Magazine Awards „Objev roku“ a Pavel Haas Quartet se stal nositelem titulu „BBC New Generation Artist“, který byl zajištěním řady koncertů a rozhlasových nahrávek.

Třetí album (2009) souboru bylo součástí už zmíněného časopisu BBC Music Magazine, v roce 2010 vydalo kvarteto CD dvě – s nahrávkami Prokofjeva, respektive Dvořáka. S posledním albem je kvarteto v současné době na evropském turné, které završí na přelomu listopadu a prosince třemi koncerty v Německu.

Dvořákův Americký smyčcový kvartet z roku 1893 a Smyčcový kvartet G dur opus 106 z roku 1895, které zvolili pro pátou nahrávku, jsou pro hudebníky srdeční záležitostí. Na CD je vedle sebe zařadili záměrně, skladatel je totiž napsal ve svém šťastném období života. „Opus 106 je zásadním posledním dílem. Chtěli jsme propojit tyto dvě skladby a ukázat, že Americký je strukturou jednodušší. Je zde také vidět Dvořákova genialita,“ vysvětlil Nikl.

„Nejsme úplně ty typy, kteří vyhledávají něco experimentálního, spíše hledáme něco nového ve starých věcech,“ poznamenal k výběru skladeb  Jarůšek. Repertoár souboru mimo jiné tvoří často i díla Pavla Haase, po němž je soubor pojmenován. Český skladatel první poloviny 20. století byl žákem Leoše Janáčka a jedním z nejvýraznějších talentů své doby. Zahynul v roce 1944 v koncentračním táboře Osvětim.  

Cenu Zlatá ladička získalo už v roce 2001 také Pražákovo kvarteto, a to za album Suite lyrique Albana Berga