89 + 21 = sametový program ČT

Praha – Česká televize připomene 21. výročí dramatických událostí listopadu 1989, které přinesly pád komunismu a převratné politické změny v naší zemi, unikátními dokumenty, dramatickými, kulturními i zpravodajskými pořady. Bohatý na dokumenty bude především druhý program, který nabídne konfrontační, bilancující i vzpomínkový pohled na revoluci i posametovou dobu. V záznamech připomene také koncerty, které doprovázely nové začátky. Filmové tipy, se středečním výročím víceméně související, hledejte na prvním programu.

DOKUMENTY

Sváteční den mohou diváci začít reprízou třetího dílu projektu Evoluce 4 z revoluce (9:55, ČT2), který je portrétem čtyř různých protagonistů sametové revoluce. 17. listopadu představí během jedné hodiny dvacet porevolučních let Jana Rumla. Konfrontací listopadových představ a polistopadové reality bude i Sametový fejeton s Petrem Šimíčkem (10:50, ČT2). V roce 1989 byl studentem prvního ročníku vysoké školy, dnes učí o revolučních událostech první generaci, která se narodila do svobodného Československa. Další díl Sametových fejetonů uvádí ČT i 22:30, tentokrát se zlínským disidentem Stanislavem Devátým.

Jak se na socialismus dívá generace, které se dotkl jen zlehka, a jak by její život vypadal, kdyby k žádné změně nedošlo, se ptá dokument Listopad třikrát jinak (16:35, ČT2). Před kamerami tří režisérů stanuli tři dnešní třicátníci – herečka Martha Issová, politička Kateřina Konečná a muzikant Xindl X. V roli glosátorů vystupují profesní kolegové mladých tvůrců z předlistopadových let: hlasatelka Kamila Moučková, politik Jan Ruml a písničkář Vlastimil Třešňák.

Dokument Mrtvý student, který se nikdy nenarodil (17:30, ČT2) je rozšířenou verzí snímku natočeného loni pro komponovaný pořad Albertov 16:00. Průvodce a režisér Igor Chaun prověřuje nová svědectví a v unikátním rozhovoru promluví i Drahomíra Dražská, autorka zprávy o mrtvém studentovi Martinu Šmídovi na Národní třídě v listopadu 1989.

Co se stalo s ideály listopadu 89, si klade za cíl zjistit publicistický dokument Ideály a prachy aneb co zůstalo stranou (11:00, ČT2). Petr Kaňka oslovil některé listopadové studentské vůdce (např. M. Mejstříka, I. Chauna, M. Bendu, J. Hybáškovou) a společně s nimi se zamýšlí nad tím, kam se posunuly původní představy všech, kteří tenkrát tak radostně vítali konec komunistické éry v Československu.

Podívat se na listopadové dny před jednadvaceti lety netradičním způsobem a z netypického úhlu mohou diváci koprodukčního dokumentu Revoluce: Záblesk minulosti (20:00, ČT2). Španělský režisér Carles Bosch přijíždí po dvaceti letech do Čech, aby všechny znovunalezené aktéry konfrontoval se svými vzpomínkami a především s unikátním filmem, který natočil jako jediný zahraniční novinář během sametové revoluce.

HRANÝ FILM

„Jeden má glejt, ale ve skutečnosti to učitel není, druhý glejt nemá, ale kněz to ve skutečnosti je,“ charakterizoval námět ke snímku Farářův konec (14:00, ČT1) jeho autor Josef Škvorecký. Tragikomickou frašku s Vlastimilem Brodským v roli nepravého duchovního pastýře natočil Evald Schorm v roce 1968.

Strážní andělé (21:35, ČT1) je název dramatu jedné noci a dvou mužů, kteří nahrávají bezvýznamné rozhovory disidenta a jeho manželky. Ve filmu z roku 1996 si zahráli Boris Rösner, Jiří Langmajer, Dana Batulková, Ilja Racek nebo Jan Kačer. Stříbrná vůně mrazu (20:05, ČT1), velký příběh z malého města na počátku roku 1990, vypráví o vztahu dvaačtyřicetileté středoškolské učitelky (Jana Janěková) a jejího o dvacet let mladšího kolegy (Martin Písařík). Zvítězí sametová revoluce, nebo učitelská love story?

HUDBA

Příspěvkem do hudebního programu 17. listopadu je záznam Koncertu vzájemného porozumění (13:55, ČT2) ze Staroměstského náměstí. V roce 1990 zde zahrály Česká filharmonie, Státní filharmonie Brno a Slovenská filharmonie za řízení Rafaela Kubelíka. Hudební vzpomínkou bude také záznam části Koncertu pro všechny slušný lidi (22:40, ČT1) z 3. prosince 1989. Vedle Karla Kryla v pražské sportovní hale vystoupil Vladimír Merta, Lubomír Nohavica, Jiří Dědeček nebo Václav Koubek. A známé písničky natočené v listopadu 1989 připomene pořad Zpívá Jaroslav Hutka (16:05, ČT2).

Sametové fejetony / Petr Šimíček
Sametové fejetony / Petr Šimíček
Více fotek
  • Sametové fejetony / Petr Šimíček zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2108/210720.jpg
  • Ideály a prachy zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2108/210718.jpg
  • Stříbrná vůně mrazu zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2108/210722.jpg