Lady Gaga postrašila Česko

Praha – Poprvé přijela do České republiky a hned vyprodala pražskou O2 arenu. Řeč je o americké zpěvačce Lady Gaga, která přijela do Česka v rámci svého turné The Monster Ball (Ples příšer). Středeční koncert podle pořadatelů vidělo na sedmnáct tisíc diváků, jimž Lady Gaga nabídla v programu se všemi svými hity i show plnou nejrůznějších efektů včetně pyrotechniky umístěné v podprsence. I když koncert americké zpěvačky byl beznadějně vyprodaný, návštěvnický rekord O2 areny překonán nebyl - drží ho neméně extravagantní krajanka Lady Gaga Madonna.

Mezi diváky bylo i mnoho známých osobností. Přišla například prezidentova manželka Livia Klausová s vnoučaty, zpěvák Petr Kotvald nebo bývalý šéf České filharmonie Vladimír Darjanin. Nejen oni si mohli hned v úvodu koncertu vychutnat efektní show tvořenou videoprojekcemi a světelnými efekty, do kterých čtyřiadvacetiletá Newyorčanka vystupující v extravagantních převlecích začala zpívat Dance in the Dark z alba The Fame Monster.

Jednotlivá čísla spojil příběh z New Yorku, kam jdou Lady Gaga a její přátelé na ples příšer a ztratí se. Téměř každá z písní, mezi nimiž byly hity jako Poker Face, Lovegame, Bad Romance či Telefon, měla vlastní bohatou choreografii s množstvím tanečníků, sboristů a hudebníků.

Mezi své pověstné provokace Lady Gaga zařadila erotické narážky, umělou krev na pódiu, průhledné oblečení, narážky na sadomasochistické praktiky, homosexualitu nebo projekci se zvracením. Ve skladbě Paparazzi bojovala s příšerou, která se jí zmocňovala svými chapadly.

Vedle opulentní podívané dosáhla Lady Gaga i určitého zklidnění, když pouze ve spodním prádle zasedla za klavír a zahrála baladu Speechless. Poté zrychlila a před řáděním za klavírem, kdy na něj ve finále hrála i nohama, ji nevyvedla z míry ani drobná technická porucha mikrofonu. „Alespoň je vidět, že zpívám naživo,“ podotkla. V úplném závěru zazněl velký hit Bad Romance. Během koncertu se zmínila také o novém albu Born This Way, které by mělo vyjít příští rok.


Turné Monster Ball zahájila Lady Gaga 7. května ve švédském Stockholmu a ještě před přesunem do zámoří se zastavila v Německu, Nizozemsku, Belgii, Francii a Británii. Na základě velkého úspěchu se Monster Ball Tour vrátilo do Evropy, nová série koncertů začala představením v Helsinkách 13. října.

Před pražským koncertem, který jako předkapela odstartovali newyorští Semi Precious Weapons, vystoupila Lady Gaga v Curychu; její turné pokračuje 19. listopadu ve švédském Malmö. Celkem na The Monster Ball Tour absolvuje 201 vystoupení.