Struny podzimu odcházejí s podzimem

Praha - 15. ročník festivalu Struny podzimu, který začal 19. září a skončí 21. listopadu, uzavře vystoupení čtyřnásobné držitelky Grammy Dianne Reevesové. Doprovázet ji bude Pražská komorní filharmonie pod vedením multiinstrumentalisty, skladatele a aranžéra Martina Kumžáka. Struny podzimu obsáhly tři programové řady, pět nových koncertních prostor, deset večerů a sedm premiér. Festival zahájil v nově zrekonstruovaném Národním památníku na Vítkově saxofonista Jan Garbarek společně s britským vokálním kvartetem Hilliard Ensemble.

„Je to zatím největší věc, které se mohu zúčastnit. Reevesová je velkou hvězdou a vůbec jsem nepředpokládal, že se mi něco takového naskytne. Repertoár Dianne Reeves na koncertu je tvořen výběrem ze dvou desek. První je deska věnovaná Sarah Vaughan, kterou aranžoval Billy Childs, významný pianista a aranžer. Je to naprosto skvělá záležitost hlavně pro nás, protože si zahrajeme luxusní noty. Druhá část je složena z písní alba Just My Imagination, což jsou modernější úpravy zasahující až do pastorálních nálad. Bude to jistě pestřejší než normální jazzové klubové hraní,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 Martin Kumžák.

„Týden před vystoupením s Reevesovou přijdou noty a my máme asi šestnáct hodin zkoušek na to, abychom to nacvičili. Na generálku pak přijede trio doprovázející Reevesovou, které to s námi nazkouší. Ale to je jazz, takhle to má být,“ směje se kapelník skupiny Pájky Pájk, která doprovázela soutěžící v Superstar i přední české zpěváky a zpěvačky.

Martin Kumžák

0vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor piano), Státní konzervatoř v Praze (obor skladba) a absolvoval studijní pobyt na Berklee College of Music v Bostonu. Je autorem divadelní hudby, jako aranžér či dirigent se podílel na televizním seriálu Život na zámku, na mnoha muzikálech, dlouhodobě spolupracuje s Jankem Ledeckým, Danem Hůlkou nebo zpěvačkou Dashou. Věnuje se i skládání komorních symfonických skladeb.

Z dalších významných umělců na festivalu 26. října v pražském Obecním domě vystoupil například pianista Brad Mehldau, který patří k nepřehlédnutelným osobnostem současného jazzu. Společně se švédskou mezzosopranistkou Anne Sofie von Otterovou představil svůj crossoverový projekt Love Songs.

Publikum nadšeně přijalo i interprety z oblasti takzvané staré hudby a klasiky, jako byli německá houslistka Julia Fischerová nebo tenorista John Potter se svým Dowland Project. Na programu byla také řada Sportlight s podtitulem Umělci, o kterých ještě uslyšíte.

Novinkou festivalu byl víkend Struny dětem. Zábavný program pro děti i jejich rodiče proběhl začátkem října v Divadla Kolowrat za účasti Petra Nikla či vokální formace Yellow Sisters. Novou podobu měl i benefiční projekt Choco Music podporující hudební vzdělávání.

V rámci Jarního Gala pro Struny podzimu se již 4. května ve Smetanově síni pražského Obecního domu představil americký improvizátor Bobby McFerrin.