Visions of Light bojuje s temnými přízraky

Brno - Filmové trháky, které v českých kinech nebyly promítány vůbec nebo jen zcela okrajově, tento víkend uvede brněnské kino Art. Poprvé tak budou moci diváci spatřit třináct světově významných snímků. Mottem letošního ročníku unikátního festivalu Visions of Light je boj člověka s temnými přízraky.

Už čtvrtý ročník mezinárodního filmového festivalu Visions of Light probíhá v Brně. Představují se zde snímky, které se z různých úhlů pohledu dívají na boj člověka s temnými přízraky. „Ty přízraky mohou být alkohol, drogy, ty přízraky mohou být láska, temná láska. Každý ten film je v něčem boj člověka s temnými přízraky,“ říká organizátor festivalu Petr Šoupal. 

Všechny promítané filmy byly přitom až doposud českými kinosály opomíjeny. Filmoví nadšenci se tak mohou těšit, že poprvé spatří díla takových režisérských es jako například Johnyho Cashe, Denise Hoppera, Brigitte Bardot nebo Jima Jarmusche.  

„Cílem festivalu je přinést do České republiky filmy, které zde nebyly dříve promítány. Filmy, které jsou důležité ve filmovém kánonu, ty, které je nutné vidět… Jsou velice důležité pro filmový vývoj a historii,“ myslí si organizátor festivalu Duncan Hendy. 

Před promítáním se návštěvníci o každém snímku dozví informace zasazující film do širších uměleckých a společenských souvislostí. Festival potrvá až do neděle.