Emmy myslí i na neamerickou televizní tvorbu

New York – V New Yorku se dnes v noci po osmatřicáté budou předávat International Emmy Awards. Mezinárodní akademie televizních umění a věd je uděluje za zahraniční, tedy neamerickou televizní tvorbu. O nominacích, které byly oznámeny v říjnu na mezinárodním televizním veletrhu Mipcom v Cannes, rozhodovalo na sedm set porotců z padesáti zemí. Největší šance na vítězství mají pořady a herci z Velké Británie, která cenám tradičně dominuje. Česká republika žádného zástupce v soutěži nemá.

Británie získala nominace v devíti kategoriích z deseti. Šanci skórovat hned dvakrát má drama BBC On The Street, které může získat titul pro nejlepší seriál a díky Bobu Hoskinsovi i pro nejlepšího herce. V závěsu za Británií, co do počtu nominací, je Brazílie s pěti želízky v ohni, následuje Japonsko a Argentina se třemi. Celkem soutěží patnáct zemí, kromě už jmenovaných také Filipíny, JAR, Mexiko, Izrael, Jižní Korea, Thajsko, z Evropy pak Německo, Holandsko, Dánsko, Portugalsko a Rumunsko.

Říjnovému vyhlášení nominací předcházel půlroční tříkolový proces, do něhož se zapojilo více než sedm stovek porotců z padesáti zemí. Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni dnes v newyorském Hiltonu, slavnostní ceremoniál moderuje Jason Priestley, nejznámější asi rolí hodného hocha Brandona Walshe v seriálu Beverly Hills 80210.

Během večera budou uděleny i dvě zvláštní ceny. Jedna poputuje za tvůrcem hudebně-zábavného televizního pořadu Saturday Night Live Lornem Michaelsem. Druhou obdrží „zlý porotce“ Simon Cowell, producent a mimo jiné autor show Got Galent a X Factor.

Simon Cowell v porotě soutěže American Idol
Zdroj: American Idol