Zagorová legendou - málokdo ví

Praha - Výpravná kniha Legenda Hana Zagorová s podtitulem Málokdo ví, která vznikla ve spolupráci zpěvačky a novinářky Scarlett Wilkové a vyšla v Edici ČT, podává ucelený portrét populární Zagorové, která za svou keriéru stihla pojmout několik uměleckých ktegorií i ocitnout se na různých koncích společenského života. V publikaci se otevřeně hovoří i o nemoci, která ovlivnila celý život zpěvačky. Doprovodné dokumenty, mezi kterými je na jedné straně DVD s výběrem jejích televizních vystoupení a na druhé protokol z výslechu Státní bezpečnosti (StB), ukazují paradoxy kariéry zpěvačky, která se těší zájmu publika i médií již více než 40 let.

Kniha též bourá mýtus o „milé holce“, jak ji ve svém slavném projevu na Červeném Hrádku v roce 1989 označil tehdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš. „Scarlett ze mě vytáhla úplně všechno, přestože negativní věci obvykle zakrývám. Obě jsme z Ostravy, kde jsou věci více černé a bílé a není tolik odstínů šedé,“ uvedla na křtu knihy Zagorová.

Křtu se zúčastnili bývalí spolupracovníci Zagorové Petr Rezek a Karel Vágner, mezi gratulanty byli zpěvačka Marta Jandová, muzikálová hvězda Monika Absolonová, jazzman Pavel Jakub Ryba, producent František Janeček či herečka Jiřina Bohdalová. Hlavní kmotrou byla Halina Pawlovská, která svou řeč začala parafrází veršů Jaroslava Vrchlického: „Za Hankou Zagorkou šla bych světa kraj…“

„Hanu jsem měla zaškatulkovánu jako bezstarostnou bytost, která zpívá o duhových vílách, malovaných obrázcích a všechno se jí v životě daří. Pak jsem se styděla, jak hodně jsem se v ní mýlila,“ podotkla spoluautorka knihy Wilková, která od roku 1992 píše pro Mladou frontu Dnes a posledních deset let je redaktorkou Magazínu Dnes.

Čtenář v knize najde i vzkazy zpěvačce od spolupracovníků a přátel, bohatý fotografický doprovod, reprodukce dobových dokumentů i DVD s výběrem televizních písniček Zagorové, jejích vystoupení a pořadů Dluhy Hany Zagorové, Když nemůžu spát, Šest ran do klobouku a festival Sopoty 1984.

Hana Zagorová

0Za zhruba 40 let nazpívala Zagorová 760 písní. Působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor, než pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972/1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, koncertovala ve východním bloku i západní Evropě.

V první polovině 80. let byla na vrcholu slávy. Spolu se Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem vystupovala téměř každý den. Vyhrála devětkrát za sebou Zlatého slavíka (1977-1985) a dokázala naplnit sportovní haly.

Prosadila se i ve své původní profesi herečky, například ve filmu Trhák. Letos vystupovala v muzikálu Mona Lisa, kde alternovala s Helenou Vondráčkovou a Lindou Finkovou v roli matky hlavní hrdinky, a v muzikálu Jack Rozparovač.

Rodačka z Petřkovic u Ostravy nikdy zásadně nekritizovala léta normalizace. Proto když v roce 1989 podepsala petici Několik vět, bylo to velké překvapení. Díky listopadu 1989 zákaz vystupování pro Zagorovou platil jen několik měsíců.

Scarlett Wilková, Hana Zagorová a Halina Pawlovská při křtu knihy Legenda Hana Zagorová / Málokdo ví - 22.11.2010
Scarlett Wilková, Hana Zagorová a Halina Pawlovská při křtu knihy Legenda Hana Zagorová / Málokdo ví - 22.11.2010
Více fotek
  • Scarlett Wilková, Hana Zagorová a Halina Pawlovská při křtu knihy Legenda Hana Zagorová / Málokdo ví - 22.11.2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2121/212061.jpg
  • Hana Zagorová při křtu knihy Legenda Hana Zagorová / Málokdo ví - 22.11.2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2121/212064.jpg
  • Hana Zagorová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/395/39443.jpg