Sondra Radvanovsky - sólistka The Met v Česku i v HD

Praha - Mezinárodně uznávaná americká sopranistka Sondra Radvanovsky, v současnosti jedna z nejlepších interpretek verdiovských rolí, zavítá příští rok v listopadu poprvé do Prahy. Místo a program koncertu, kde sólistka slavné newyorské Metropolitní opery zazpívá, zatím nejsou známy. Pěvkyni ještě předtím uvidí operní fanoušci jako Leonoru v Trubadúrovi od Giuseppa Verdiho. Opera se bude v rámci cyklu The Met: Live in HD v přímém přenosu vysílat 30. dubna 2011 do vybraných českých a moravských kinosálů.

Alena Nachtigalová z pořádající agentury, která v posledních letech přiváží do Prahy vycházející operní hvězdy i jejich slavné kolegy - v červnu bude v Česku koncertovat například italská mezzosopranistka Cecilia Bartoliová -, prý také usiluje o vystoupení uznávaného polského tenoristy Piotra Beczaly.

Sondra Radvanovsky vystupovala ve všech významných světových operních domech, včetně londýnské Královské opery Covent Garden, Pařížské opery, La Scaly nebo Sanfranciské opery, její domovskou scénou je ale Met, kde působí již od roku 1990.

Pružně zvládá role, jako jsou Donna Anna v Mozartově Donu Giovannim, i titulní roli v Donizettiho opeře Lucrezia Borgia. Vyniká například v roli Taťány v Čajkovského Evženu Oněginovi nebo titulní roli v Dvořákově Rusalce. Síla a kvalita jejího hlasu jí ale umožňuje zpívat i dramatický repertoár. Mnoho jejích rolí vychází z italského repertoáru, v lednu 2011 ji podle jejích webových stránek v Met například čeká titulní role v Pucciniho opeře Tosca, stejnou roli ztvární v červnu a červenci i v Madridu.

První sólové album s verdiovskými áriemi vydala loni. V letošní sezoně chystá druhou desku, kterou připravila s uznávaným ruským barytonistou Dmitrijem Chvorostovským. Nahrávku pořídili v Rusku a vyjde v této sezoně. S Chvorostovským si zazpívá i v Trubadúrovi v Met.

Sondra Radvanovsky
Zdroj: First Chair Promotion