Sporka vyzývá Bessera k odchodu

Praha - Bývalý ředitel Pražského filharmonického sboru (PFS) Richard Sporka nesouhlasí s důvody svého odvolání, vyzval ministra kultury Jiřího Bessera, aby odstoupil. Zvažuje také, že na Bessera podá žalobu ke správnímu soudu a na internet umístí petici, kde bude možné od pátku podepsat požadavek odstoupení ministra kultury Jiřího Bessera. Petici podle svých slov bere jako průzkum veřejného mínění a očekává, že se k ní připojí mnoho lidí.

„Richard Sporka kritizoval především členy výběrových komisí, kterým vytýká, že většinou vůbec nemají žádné zkušenosti s řízením státních příspěvkových organizací a přitom vybírají jejich ředitele. Také se mu nelíbí údajné porušování zákonů a pohrdání správním řádem, což se podle něj děje. Sporka dále upozornil, že v Česku chybí zákon o státní správě. V souvislosti s jeho tvrzením o nehospodárném nakládání s finančními prostředky MK hodlá dát podnět protikorupční policii. V této souvislosti upozornil mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík, že situace ve sboru je provizorní a konečné řešení by mělo být známo v brzké budoucnosti,“ informovala redaktorka ČT24 Iva Němcová.

„Na ministerstvu kultury je jeden despota, který se rozhodl, že převálcuje instituci,“ řekl dnes pozvaným novinářům Sporka. Dodal, že ministr Besser „není schopen kultuře rozumět ani se kulturně chovat a do úřadu přinesl aroganci, čistky a strach“.

„Nebudu komentovat žádné aktivity pana Sporky, protože jsem ministr kultury, ne ministr zdravotnictví,“ řekl v reakci Besser. Podle něj je důvodem Sporkova odvolání trvalé poškozování dobrého jména PFS a ministerstva kultury a zpochybňování transparentnosti výběrového řízení.

Podle Sporky má krok MK příčinu v neochotě přijmout kritiku, neochotě ministerstva komunikovat a „malost“ ministra Bessera. „Zvažuji žalobu u správního soudu a podnět k protikorupční policii za to vše, co se na ministerstvu odehrálo během pěti let mého působení v čele příspěvkové organizace ministerstva, kdy jsem musel být loajální,“ řekl Sporka.

Jako příklad nehospodárnosti Sporka uvedl údajně „nesmyslné a nákladné“ zastřešení dvorany a rekonstrukci vrátnice budovy ministerstva v době, kdy byl ministrem Václav Jehlička.

Besser odvolal šéfa PFS s okamžitou platností 22. listopadu. Těleso dočasně povede sbormistr Lukáš Vasilek. Ministr zároveň jmenoval do funkce ředitelky PFS Evu Sedlákovou, která konkurz na nového šéfa PFS vyhrála. Zatím není jasné, kdy se dlouholetá pracovnice ministerstva kultury, České filharmonie i manažerka kulturních projektů funkce ujme. Původně měla Sporku nahradit od 1. března.

Jedním z hlavních úkolů nové šéfky PFS Sedlákové bude vyřešení ekonomické situace tělesa. Zatímco v roce 2009 příspěvek ministerstva, z něhož PFS kryje mzdové náklady, činil přes 29 milionů korun, letos je to asi 27 milionů korun. Na příští rok se přitom počítá s dalším snížením příspěvku na 23,9 milionu korun.