Polský Don Giovanni v českém Donovi Giovannim?

Praha - Světově uznávaný polský barytonista Mariusz Kwiecien se předběžně dohodl na spolupráci s Národním divadlem Praha. Pěvec, který působí v prestižní newyorské Metropolitní opeře, by měl hostovat v nové inscenaci Mozartovy opery Don Giovanni, která bude mít premiéru 9. června 2012. V tuto chvíli není jasné, zda se zúčastní přímo premiéry, nebo některé z repríz spadajících do sezony ND 2012/2013. Kwiecien ve čtvrtek koncertoval ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

„Na obou stranách je velká vůle najít termíny a možnosti. Kwiecien si dnes prohlédl Stavovské divadlo a moc se mu líbilo. Dona Giovanniho zpíval více než stokrát a rád by ho ztvárnil i na jevišti v Praze,“ uvedla Aena Nachtigalová z pořádající agentury, která Kwiecienovo vystoupení v Česku zprostředkovala.

Barytonista byl prý ze čtvrtečního koncertu v Praze a reakce publika ve Smetanově síni Obecního domu nadšený a dohodl se s agenturou na další spolupráci. Pravděpodobně půjde o písňový recitál v Praze.

Mluvčí Opery ND Juraj Gerbery bez bližších podrobností jednání s osmatřicetiletým Kwiecienem přezdívaným „polský Don Giovanni“ potvrdil. Právě Don Giovanni je rolí, která ho proslavila v Met i na dalších světových scénách. Kwiecienův hlas se pohybuje v lyrickém oboru, barytonista se domnívá, že se ještě deset let bude dál tímto směrem vyvíjet. Nikdy prý ale nebude zpívat dramatické role. „Mohu si občas nějaké dovolit, ale vždy se mohu vrátit k lyrické poloze. Můj hlas je nejlepší v mladších rolích a já je i vyhledávám,“ uvedl.

Již teď má nabídku z Met, aby v roce 2017 zpíval roli Jaga ve Verdiho Othellovi. Sní také o tom, že jednou ztvární titulní roli ve Verdiho opeře Simon Boccanegra nebo hraběte z Luny v Trubadúrovi, v rolích, v nichž se mísí lyrika s dramatem.