Steiger předvádí své velké vzkazy v malém formátu

Frankfurt nad Mohanem - Německo vzdává hold českému kreslíři Ivanu Steigerovi. Profilová výstava jednasedmdesátiletého umělce, žijícího dlouhodobě právě u našich západních sousedů, nabízí vedle světově proslulých karikatur i nejnovější obrazy. Svojí tvorbou si Steiger vysloužil řadu ocenění. Získal dokonce i německý kříž za zásluhy. Výstavu děl tohoto umělce si mohou zájemci ve Frankfurtu prohlédnout až do 21. ledna.

Se jménem Ivan Steiger se už přes čtyři desetiletí pojí popisky jako „úder v několika tazích“ nebo „umění subtilní zkratky“. Steigrovy obrázky se těší velké oblibě po celém světě. Dav uniformních figurek pronikl na stránky velkých deníků v Evropě i Americe. Rekord ale drží Frakfurter Allgemeine Zeitung. Konzervativnímu deníku táhne už na devět tisíc Steigerových kreseb. Čtenáře provází každý pracovní den.

Ivan Steiger, výtvarník

„Já ani nevím, jestli mě to baví, nebo nebaví. Já nemůžu přestat.“

„Nefunguje to jako u jiných karikaturistů, že bychom zavolali: dnes se děje to a to, dodejte nám do čtyř obrázek v tomto znění. My od pana Steigera dostáváme výběr. Je to naše univerzální zbraň. Žijeme v symbióze. Každý si v něm něco najde, když dostatečně dlouho hledá,“ uvedl vedoucí redaktor deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Georg Paul Hefty.

Steiger vystudoval scenáristiku. Kresba u něj ale brzy převážila. Po emigraci v roce 1968 před písmenky kapituloval, i když jen částečně. Říká, že jeho obrázky jsou ke čtení, že je nekreslí, ale píše.