Český slavík je věrný

Praha - V anketě populárních zpěváků Český slavík znovu zvítězili Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát. Výsledky bez velkého překvapení se všeobecně očekávaly. Gott je rekordmanem ankety, dohromady má 36 zlatých slavíků, Bílá byla nejlepší zpěvačkou vyhlášena potřinácté. S počtem 54 060 bodů se stala také absolutní vítězkou. Celkem do 45. ročníku ankety přišlo 138 551 hlasů. Ocenění se dnes večer předávala ve Státní opeře v Praze. 

Bílá za sebou na stříbrné a bronzové příčce nechala Lucii Vondráčkovou a Ewu Farnou. Gott porazil Petra Koláře a Vojtěcha Dyka. Skupina Kabát, která také obhájila prvenství z loňského roku, přeskočila počtem hlasů Chinaski a Nightwork, jejichž frontmanem je Dyk.

Objevem roku, o kterém se mohlo hlasovat až do dnešního večera, se stala finalistka Česko Slovenské Superstar Markéta Konvičková. V kategorii Skokan roku uspěl Xindl X, který se oproti loňsku posunul o sto příček. Svůj posun  komentoval jako výsledek „nejúspěšnějšího z neúspěšných“.

Karel Gott: „Jsou oblasti, kde si voliči změny nepřejí, jsem rád, že moje voličská základna je stálá.“

0Lucie Bílá: „Já už nepotřebuji žádné ceny, jediná věc, kterou chci, je úcta. A proto jsem spokojená.“

Jan Kraus: „Ta soutěž je zničená, to by se mělo jmenovat Každoroční udělování ceny Karla Gotta Slavíkem roku. Ale na druhou stranu, přestože to možná vyjadřuje určitý konzervatismus Čechů, takový úspěch je vždycky zásluha toho kumštýře.“

Symbolického zlatého slavíka za celoživotní působení na hudební scéně převzala zpěvačka Yvetta Simonová. Dostalo se jí bouřlivých ovací od obecenstva.

Celým večerem na scéně plné světelných efektů a vybavené velkoplošnými obrazovkami pro promítání záznamů z historie ankety provázel Libor Bouček. Program vyplnili interpreti jako Martin Chodúr, Petr Kolář, Jana Kirschner s Tomášem Klusem a další.

Zpěváci:

  • 1. místo - Karel Gott
  • 2. místo - Petr Kolář
  • 3. místo - Vojtěch Dyk

Zpěvačky:

  • 1. místo - Lucie Bílá
  • 2. místo - Lucie Vondráčková
  • 3. místo - Ewa Farna

Hudební skupiny:

  • 1. místo - Kabát
  • 2. místo - Chinaski
  • 3. místo - Nightwork

Skokan roku: Xindl X

Objev roku: Markéta Konvičková

Slavíci bez hranic (slovenští interpreti): No Name

Český slavík Mattoni
Český slavík Mattoni