Žofínská aukce přinesla rekordní dražbu Schikanedera a Špály

Praha - Na pražském Žofíně se dnes dražily milionové obrazy a mimořádný zájem byl zejména o tvorbu malíře Jakuba Schikanedera. Dílo z roku 1893 s názvem Kontemplace se dnes prodalo za 8,1 milionu korun. Je tak dosud nejdražším Schikanederem prodaným v české aukci. Svůj cenový rekord dnes zároveň překročil také Václav Špála. Jeho Peřeje na Orlici se prodaly za 4,5 milionu korun z vyvolávací ceny 2,8 milionu korun. Naopak svého kupce nenašel obraz Jindřicha Štyrského z jeho raného období Kompozice (1925), který se nabízel za osm milionů korun. Aukce pořádala aukční síň Vltavín a Galerie Kodl. Sběratelům umění bylo nabídnuto celkem 447 uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou přes 50 milionů korun.

Titul nejdražšího Schikanederova díla držel od loňského listopadu obraz Na Zámeckých schodech vydražený na aukci společnosti 1. Art Consulting za 7,5 milionu korun. Dosud nejdražším Štyrského obrazem prodaným v české aukci byl Maldoror, zájemce ho vydražil za 11 milionů korun. Naposledy se tabulky aukčních rekordů přepsaly 10. listopadu, kdy se prodal vzácný kubistický obraz Emila Filly z roku 1914 Zátiší s lahví Cherry za 16,25 milionu korun (bez aukční přirážky 20 procent). Dnešní nabídka Fillova obrazu Zátiší s košíkem a pohárem nakonec dosáhla slušné prodejní ceny 4,05 milionu korun.

Výraznějšího posunu v tabulkách nejdražších děl dnes nebylo dosaženo. Seznam prvních deseti nejdražších obrazů se nezměnil, vede ho obraz Élévation IV Františka Kupky prodaný v říjnu 2007 za 22,1 milionu korun (bez přirážky).