Zemřela hvězda Bláznivých střel Leslie Nielsen

Los Angeles – Ve věku 84 let zemřel v neděli kanadský herec Leslie Nielsen, kterého mohli diváci vídat především v mnoha bláznivých komediích, přestože se vyhledávaným komikem stal vlastně až na stará kolena. Hrál ve snímcích Bláznivá střela, Připoutejte se, prosím! nebo Agent WC 40. "Jsme smutní z odchodu milovaného herce Leslieho Nielsena, který se nejspíš nejvíce zapsal do povědomí jako důstojník Frank Drebin z filmové série Bláznivá střela, ale těšil se více než šedesátileté kariéře ve filmové a televizní tvorbě," prohlásil hercův agent John Kelly.

Leslie Nielsen se narodil 11. února 1926 v Kanadě, v horské krajině poblíž Saskatchewanu, kde jeho otec pracoval jako jízdní policista. Leslie se však nepotatil. Studoval rozhlasové herectví, tedy především práci s hlasem – a v rádiu také začínal jako hlasatel, později uváděl písničkové pořady.

Postupně se prosadil i na oblastním divadle a první úložky mu nabídla také začínající televize, od poloviny 50. let se ozývali i filmaři. Vesměs to ovšem byly role vážné, hrával tvrdé i jankovité chlapáky, které k úsměvu mívali pramálo důvodů. Takovým byl Nielsen například v Ovčáku, Pevnosti mrtvých, dokonce se mihnul i v Dobrodružství Poseidonu.

Video Rozhovor s Tomášem Baldýnským o Lesliem Nielsenovi
video

Rozhovor s Tomášem Baldýnským o Lesliem Nielsenovi

Zlom v Nielsenově kariéře nastal až po padesátce. Bratři Zuckerové mu svěřili jednu z hlavních rolí v parodii na katastrofické filmy Připoutejte se, prosím! (1980) - a ve stárnoucím muži, jemuž pozvolna šedivěla kštice, vyhmátli mimořádné komediální nadání. Pak následovaly tři Bláznivé střely, úspěšné policejní parodie, jimž předcházel televizní seriál Police Squad!, a v rychlém sledu další parodie nejrůznějších žánrů, již psané jemu přímo na tělo: Drákuloviny, Agent WC 40, Pan Magor, Utopenec na útěku.

Jenže jejich nápaditost vysychala a Nielsenovy stále stejně budované postavy nudily, události, jimiž procházely, přestávaly bavit, ba se stávaly vulgárními a nevkusnými, jak dokládá třeba parodie na filmy z kosmu nazvaná téměř kubrickovsky 2001: Vesmírná prda.

Nicméně diváci se snad při vyslovení jména Leslie Nelson upomenou spíš na tři části Bláznivé střely a vybaví si poručíka Drebina, jehož tvář se nanejvýš zkroutí do pochybovačného šklebu, když se ohlíží, jaké maléry svým zmatkářstvím zase napáchal.

Leslie Nielsen zemřel v nemocnici na Floridě na komplikace při zápalu plic.

Leslie Nielsen
Leslie Nielsen