Touhy a výčitky: Po Kubrickovi se Schnitzlera ujmul Jařab

Praha – Jen několik týdnů od filmové premiéry snímku Hlava-ruce-srdce připravil režisér David Jařab i premiéru divadelní. Pro svou inscenaci si vybral text Arthura Schnitzlera, jednoho z nejvýznamnějších rakouských spisovatelů a dramatiků přelomu 19. a 20. století. Jeho Snovou novelu – příběh o rozpadu jednoho manželství, jež způsobila nahlas vyřčená nevěra naplněná ve snu, ale nenaplněná ve skutečnosti – přepracoval do dramatického textu, který Divadlo Komedie uvádí pod názvem Touhy a výčitky.

Zdroj: Divadlo Komedie Autor: Kamila Polívková

Vztahy mezi mužem a ženou jsou tématem každé doby, ani novele rakouského dramatika Arthura Schnitzlera z roku 1926, která se stala základem pro představení v Divadle Komedie, čas nic z aktuálnosti neubral. „Podařilo se mu odkrýt povrch a nahlédnout do psychologie rozpadu, až do úplných extrémních konců,“ domnívá se Jařab.

I jeho nová inscenace se zabývá vztahem muže a ženy a jejich tajnými i vyřčenými, naplněnými i nenaplněnými touhami. Každé manželství je po letech vystaveno zkouškám. A touha po změně, může být pro vztah zničující…

„Největší nebezpečí představuje touha po něčem a někom jiném. Projít temnými zákoutími erotické touhy nebývá příliš bezpečné a může to přinést i řadu bolestí a výčitek. Když jste ale uvnitř a blízko něčeho, co vás absolutně rozechvívá, nemůžete než nepřemýšlet a vstoupit. Oběť za vlastní posedlost ale může být příliš velká,“ dodává Jařab.  

V hlavní roli hry Touhy a výčitky se po delší odmlce vrátil na prkna Komedie Roman Zach, jeho partnerku ztvárnila Dana Poláková. Na rozdíl od Schnitzlerovy novely uvádí Jařab na scénu také o patnáct let mladší alter ega obou hlavních postav – Jiřího Černého a Terezu Voříškovou.

Režisér navíc předlohu zbavil manýry a dekorativní ornamentálnosti počátku století, naopak vsází na moderní scénu i jazyk. Původní předlohu upravil výrazně především v dialozích. „Nechtělo se mi text inscenovat jako historický příběh, pro mě je to příběh nadčasový, takže ho vnímám současnýma očima,“ vysvětlil Jařab.


Inscenací Touhy a výčitky pokračuje Jařabův osobní projekt, zabývající se analýzou existenciálních proměn intimity ve 20. století. Adaptace slavné Schnitzlerova novely, která byla mimo jiné předlohou i k poslednímu filmu Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut, dovršuje triptych, jehož prvními dvěma pomyslnými částmi byly inscenace Weissenstein a Lulu. Touhy a výčitky jsou také součástí rakouské sezony v Divadle Komedie. Hned Handkeho Spílání publiku, kterým divadlo sezonu otevřelo, měla velký úspěch a stala se jednou ze zatím nejvýraznějších domácích divadelních událostí.


V premiéře uvede Divadlo Komedie Touhy a výčitky 30. listopadu. Nejbližší reprízy jsou plánovány na 5., 9. a 17. prosince.