Kozí příběh 2: Řekněte sýýýr!

Praha – Na jaře 2012 by mělo do českých kin vstoupit pokračování Kozího příběhu, prvního českého celovečerního 3D animovaného snímku. Kozí příběh se sýrem, jak zní název druhého filmu, vzniká ve dvou verzích – v klasické 2D a pak také ve 3D stereoskopické verzi. Změna se bude týkat i prostředí, v němž se příběhy vesnického mládence Kuby a jeho Kozy odehrávají – děj se z gotické Prahy přesune do světa českých pohádek. Tvůrci slibují, že celkové ladění filmu bude více pohádkové a rodinné než u prvního snímku. Režie se opět ujal Jan Tománek.

Natáčení pokračování předcházel více jak rok příprav a prací na scénáři. Kromě literárního scénáře vznikl i storyboard s 960 záběry a stovky ilustrací prostředí a postav. První klapka padla letos v létě, v pracovní hrubé animaci bude film dokončen během zimy. Tým animátorů a grafiků pak ale čeká ještě nejméně roční práce, mimo jiné animace postav na hlasy herců a také renderování, kterým se z pracovní počítačové animace vytvoří výsledný obraz se všemi stíny a texturami.

"Snažíme se jít s dobou a neusnout na vavřínech. Po zkušenostech z výroby Kozího příběhu, kdy jsme nejvíce času strávili výsledným obrazem – renderingem, jsme se rozhodli jít vlastní cestou. Naši programátoři více jak dva roky vyvíjeli vlastní unikátní renderovací systém (FurryBall), který využívá sílu grafických karet. Výpočet finálního obrazu se tak neuvěřitelně zrychlil, padesát- až třistakrát, což je důležité zvláště pro 3D stereoskopickou verzi. Náš program FurryBall se již úspěšně používá v množství zemí a například americké studio Halon Entertainment ho používá k vizualizacím pokračování Avataru a zájem o náš program projevilo i studio Disney," doplnil podrobnosti Jan Tománek z Art And Animation, producent a režisér snímku.

Podílel se také na scénáři, jehož autorem je Jiří Růžička. Děj Kozího příběhu se sýrem volně navazuje na první snímek. V sýrovém království se diváci setkají s už známými postavami Kuby, Kozy a Máci, jimž hlasy opět propůjčil Matěj Hádek, Jiří Lábus a Mahulena Bočanová, a také s novými hrdiny. Mimo jiné s dětmi Kuby a Máci – Honzíkem a Zuzankou.

Do českých kin bude pokračování, jehož koproducentem je Česká televize, uvedeno na jaře 2012, a to jak v klasické, tak ve 3D stereoskopické verzi. První Kozí příběh vidělo více než 320 tisíc diváků, byl prodán do více než dvaceti zemí a nadabován do angličtiny a španělštiny. Snímek získal také řadu ocenění – v Česku například Cenu kritiků na Febiofestu pro nejlepší animovaný film roku 2008, v zahraničí nedávno Zlatého draka pro nejlepší animovaný film pro děti na festivalu v Buenos Aires. 1. prosince vydává Bontonfilm Kozí příběh - Pověsti staré Prahy znovu na DVD v edici Besteseller.