Votrubu baví balet

Praha - Dvacet nejznámějších baletů, dvanáct skladatelů a čtyřiatřicet osobností našeho i světového baletu přibližuje slovem i vtipnými obrázky výpravná kniha Balet nás baví autorky Anny Novotné a ilustrátora, malíře a grafika Jiřího Votruby. Jásavě barevnou publikaci s podtitulem „první kniha o baletu pro děti a rodiče“ už nabízí předvánoční knižní trh, na němž je k mání i další titul s typickými ilustracemi Jiřího Votruby: Pan Buřtík a Pan Špejlička od Zdeňka Svěráka.

Kniha Balet nás baví je - po opeře a divadlu - závěrečným dílem úspěšné trilogie, poutavě přibližující základní divadelní žánry mladým čtenářům. Dozvědí se z ní nejen o ději jednotlivých baletů, ale i zajímavosti o jejich autorech, baletních školách a nejslavnějších sólistech.

Ve výčtu děl najdeme tituly Labutí jezero, Spící krasavice a Louskáček Petra Iljiče Čajkovského, Sparkatus Arama Chačaturjana nebo Romeo a Julie a Péťa a vlk Sergeje Prokofjeva. Domácí autory zastupuje Oskar Nedbal s Pohádkou o Honzovi a také Bohuslav Martinů s balety Špalíček a Kuchyňská revue, v níž tančí Smeták, Hrnec i Kvedlačka.

Video Rozhovor s Ondřejem Černým
video

Rozhovor s Ondřejem Černým

Texty Anny Novotné a obrázky Jiřího Votruby vysvětlují také nejrůznější baletní a divadelní termíny, například co je labutěnka, okno, špagát nebo zvedačka. „Chtěl jsem, aby celou knihou procházel pohyb,“ dodává ilustrátor Jiří Votruba, který každou stránku pojal jako výtvarný originál s barevnými ornamenty a tančícími postavičkami.

Knihu, jejíž součástí je i manuál základních tanečních pozic, vydalo nakladatelství Práh spolupráci s pražským Národním divadlem. Pokřtěna bude v sobotu 4. prosince přímo na jevišti divadla před představením Louskáček.

Balet nás baví
Zdroj: Magdalena Bičíková