Picassův elektrikář možná místo své práce kradl

Paříž - V jihovýchodní Francii se našlo 271 děl Pabla Picassa z let 1900 až 1932, o jejichž existenci neměl prý dosud nikdo tušení, napsal dnes francouzský deník Libération. Malířova rodina již podala žalobu na neznámou osobu pro nezákonné ukrývání kradených věcí. Obrazy a kresby v odhadované hodnotě 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) zabavila v říjnu policie u jednasedmdesátiletého Pierra Le Guenneka, který pracoval jako elektrikář u Picassa poslední tři roky před mistrovou smrtí v roce 1973 ve francouzském Mougins.

Důchodce Le Guennec, který sám oznámil Picassově rodině přítomnost děl ve svém obydlí, tvrdí, že se jedná o dary od slavného španělského umělce a jeho manželky. Picassův syn a správce dědictví po otcovi Claude Picasso vyjádřil přesvědčení, že otec by nikdy nedal někomu tolik děl.

„Přišel a položil na stůl velký kufr. Claude byl v šoku, dojatý, je to kus života jeho otce,“ popsala příchod elektrikáře správkyně pozůstalosti Claudia Andrieuová. Claude takovému vysvětlení neuvěřil a Le Guennec zatím místo peněz přišel k pořádným problémům. „Je nesmysl, že by Picasso někomu daroval tolik svých děl. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by se přátelili,“ došel k závěru právník Clauda Picassa Jean-Jacques Neuer.

Picassova rodina podala žalobu pro nezákonné ukrývání kradených věcí. Policie prohledala dům Le Guenneca, sbírku zabavila a případ vyšetřuje. „Žádné obrazy nemám, je to velký omyl,“ tvrdí nyní Pierre Le Guennec.

Jestli budou nová díla někde vystavená, zatím není jisté. Právě totiž začíná dlouhá bitva o senzační dědictví.

Avignonské slečny
Avignonské slečny