Pianista Kahánek touží po mladém publiku

Praha -  Uznávaný pianista Ivo Kahánek pokřtil svou novou desku věnovanou 200. výročí narození Fryderyka Chopina. Album třiatřicetiletého Kahánka přináší repertoár pro náročné posluchače, kromě Sonáty č. 3 h moll obsahuje všechna čtyři Scherza, která patří s Baladami k tomu nejobtížnějšímu z tvorby romantického skladatele. Kahánek již od srpna představuje CD po celé České republice, například v Českých Budějovicích, Ostravě, Třinci, Šumperku i Jablonci. Zároveň chystá netradiční hudební projekt pro mladé posluchače nazvaný Dětský svět. Kahánkovými prvními spoluhráči 26. ledna budou děti. 

Na koncertech se spojí hudba s mluveným slovem, jehož se v besedách s mladými ujme vždy jedna ze známých osobností mající k tématu nějaký vztah. Cyklus nabídne například koncert s klasickou hudbou v kombinaci s videoartem nazvaný Světlo v temnotách nebo tvorbu Leoše Janáčka s moravskou cimbálovou muziku na jednom pódiu s názvem Folklór vážně i nevážně.

„Formát koncertů bude poněkud netradiční a snad přitažlivější pro mladé posluchače, které návštěva klasického koncertu tolik neláká. Když se podíváme na věkovou skladbu publika většiny koncertů, jasnou převahu má starší generace. Co se stane, když si nové posluchače sami nevychováme, je nasnadě,“ uvedl Kahánek, který doufá, že projekt má co nabídnout publiku bez rozdílu věku.

Jeho třetí sólovou desku vydalSupraphon. Obal upoutá poetickou černobílou fotografií s aktem dívky schoulené v kapradí od Tarase Kuščynského. Kmotrem CD se stal známý jazzový pianista Najponk, vlastním jménem Jan Knop. „Chopin je skladatel, kterého jsem vnímal odmalička a nejvíc k němu inklinoval. Vždycky mne fascinovala neuvěřitelně bohatá emocionalita, která je v té hudbě obsažená,“ píše Kahánek v bookletu desky. Mozarta a Bacha, jimž je Chopin podle něj překvapivě blízký, by ještě ale zařadil o něco výš.

V příštím roce by Kahánek měl vystoupit na významných mezinárodních festivalech, například ve skotském Edinburghu či na Pražském jaru. Těší se také na závěrečný koncert sezony Symfonického orchestru FOK, kde spolu s pianistou Janem Simonem uvedou ne příliš často hraný Koncert pro dva klavíry a orchestr od Bély Bartóka.

Ivo Kahánek

0rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Je znám širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními schopnostmi, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu.
V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů.

Ivo Kahánek / přebal CD
Ivo Kahánek / přebal CD
Více fotek
  • Ivo Kahánek / přebal CD zdroj: ivokahanek.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2139/213802.jpg
  • Ivo Kahánek / přebal CD zdroj: ivokahanek.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2138/213800.jpg