Česká grafika II - spojení místo konfrontace

Praha – Čapka, Fillu, Kupku, Toyen nebo Ladu spojuje nejnovější výstava v pražské Galerii Moderna. Pod názvem Česká grafika II jsou zde do 16. ledna k vidění díla více než dvou desítek výtvarníků, tvořících v minulém i předminulém století, kteří se věnovali mimo jiné právě i grafice. Zamýšleným konceptem výstavy byla podle kurátora Martina Zemana konfrontace těchto autorů, ale ukázalo se, že grafika je právě tím, co je naopak spojuje.

Na rozdíl od zahraniční výtvarné scény, na níž byla pro mnohé umělce spíše doplňkem jejich tvorby, měla grafika v českém prostředí rovnocenné postavení jako malby. „Doba před válkou i po válce byla pro výtvarníky finančně limitující. Orientovali se na jiné médium, než jsou plátna, spíše na papír. Grafika tedy pro ně byla finálním produktem, stejně jako kdyby malovali obrazy, i proto české grafiky ty světové v mnohém předčí,“ vysvětlil Zeman.

V Galerii Moderna si návštěvníci mohou vedle sebe prohlédnout díla více než dvacítky výtvarníků – Josefa Čapka, Oty Janečka, Františka Kupky, Vojtěcha Preissiga, Zdeňka Sklenáře nebo Maxe Švabinského. „V kontextu výstavy zjistíte, že nemáme špatné grafiky,“ upozorňuje kurátor. „Ať už je to Jan Zrzavý, Ludmila Jiřincová, ale i surrealisté Toyen či Josef Šíma, je vidět, že grafika je nosná, nevylučuje různá témata, různé období ani různé autory. Doplňují se, jako kdyby byly jeden celek. Je nádherné, že něco takového na této výstavě samovolně vzniklo, byť prvotní koncepcí byla spíš konfrontace jednotlivých výtvarníků.“

Na plakát k výstavě Česká grafika II vybrali autoři grafiku Josefa Lady. Důvodem je oblíbenost jeho tvorby, díky níž by do galerie mohlo zavítat více návštěvníků. „I když vystavíte velice kvalitní grafiku, třeba od Josefa Šímy nebo Františka Muziky, nemusí být v tak širokém zájmu. Samozřejmě musíte trochu koukat i na to, kolik lidí se o toho autora zajímá, a Lada je obdivován mnoho a dlouhodobě,“ potvrdil Zeman.

Ladův obraz na plakátě k výstavě Česká grafika II v Galerii Moderna
Ladův obraz na plakátě k výstavě Česká grafika II v Galerii Moderna