Za dobrou knihou do Moskvy

Moskva - Moskevský knižní veletrh je každoročně velkou událostí pro všechny milovníky světové literatury. Na letošním ročníku je zastoupeno 300 vydavatelství z 19 zemí. Česká účast na moskevském knižním veletrhu Non/Fiction je již tradiční záležitostí. Stejně jako minulý rok se na její přípravě podílí České centrum Moskva společně s veletrhem Svět knihy. V rámci veletrhu proběhne několik večerů v moskevských klubech. V Klubu Kvartira 44 vystoupí ve čtvrtek 2. prosince zpěvák a spisovatel Vlasta Třešňák, v pátek 3. prosince proběhne v klubu Mart literárně hudební kabaret EKG organizovaný spisovateli Jaroslavem Rudišem a Igorem Malijevským a v sobotu klubový program uzavře vystoupení českého hudebníka Mikoláše Chadimy v klubu Ulica OGI.

Loni bylo Česko hlavním hostem a české knihy prostupovaly všemi patry Ústředního domu umělců. Letos je prezentace skromnější. Přesto se u českého stánku najde pestrá ukázka současné beletrie, poezie, slovníků a učebnic. Prosadit se ve světové konkurenci na ruském trhu není nejsnazší, přesto překlady českých autorů v Rusku vycházejí.

"Momentálně jsou v tiskárně Fanfáry pro krále od Františka Kožíka a v přípravě je vydání souboru z díla Otakara Březiny,“ upozornila na nejbližší ruské překlady ředitelka Svazu českých knihkupců a nakladatelů Svět knihy Dana Kalinová.

Českou klasiku znají ruští čtenáři dobře. Ze současných autorů jsou úspěšné zejména knihy Michala Viewegha. Prosadil se také Rok kohouta Terezy Boučkové a mezi čtenáři slavila úspěch kniha Pavla Šruta Lichožrouti, jejíž vydání v ruském překladu se rovněž připravuje.

Moskevský knižní veletrh Non-Fiction
Moskevský knižní veletrh Non-Fiction
Více fotek
  • Moskevský knižní veletrh Non-Fiction zdroj: Euro-Park http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2146/214556.jpg
  • Moskevský knižní veletrh Non-Fiction zdroj: moscowbookfair http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2146/214552.jpg