Jihočeské mimo divadlo

České Budějovice – Akční, drzá, něžná a netradiční je trilogie současných rakouských her, které formou site specific projektů servíruje především mladým lidem Jihočeské divadlo. První, neopakovatelný zážitek – hru mladého dramatika Ewalda Palmetshofera s názvem Zvíře. Snad se smí říct spodní – přichystala budějovická scéna v listopadu ve sklepě Biskupského gymnázia. Kulisou druhého byl včera plavecký bazén, kde se inscenovaného čtení hry Na druhý pohled herci i diváci účastnili povinně v plavkách.

„Hledali jsme způsob, jak naše diváky, kteří jsou už zvyklí na současné hry chodit, nalákat na to, co jim zatím v divadle příliš lákavé nepřišlo,“ vysvětluje autor projektu Martin Glaser. Neopakovatelná představení vznikají za podpory Evropské unie a ve spolupráci s hornorakouským Landestheaterem. V dramatické soutěži, kterou toto divadlo pořádá, získala před několika lety hlavní cenu prvotina Stephana Lacka. Jeho další hru – Na druhý pohled – uvedlo Jihočeské divadlo včera na budějovické plovárně.

Psychologickou detektivní hru, na jejímž počátku je znásilnění a zavraždění mladé ženy, stejně jako předchozí a následující rakouskou dramatickou novinku nastudovali čerství absolventi DAMU ve spolupráci s herci budějovické scény. „Čekali jsme, že tu bude dobrá akustika a vše se bude odrážet, ale není tu vůbec žádná, takže to bude asi o tom, kdo to uřve nejvíc,“ uvedl k netradičnímu prostoru Václav Liška, představitel poslíčka Roberta, kterému se mrtvá dívka začne zjevovat.

„Jednorázový úlet“ každopádně považují protagonisté za zajímavou zkušenost. V tom se s nimi shoduje i publikum, jak napovídají vyprodaná představení. „Lístků bychom potřebovali zhruba dvakrát až třikrát víc,“ potvrdil Martin Glaser.

Další inscenované čtení, tentokráte nelítostné groteskní komedie Thomase Bauma Těžkej nářez, je připraveno na 8. prosince. V tělocvičně bojového umění v Chelčického ulici se dva uchazeči o post generálního ředitele televize pustí do tvrdého souboje, v němž se budou snažit se vzájemně zdiskreditovat.