Rus a Američan se potkají v Aussig…

Ústí nad Labem – S našimi zažitými představami o Rusech a Američanech v Česku si neotřelým způsobem pohrává černá komedie Aussig. Nízkorozpočtový snímek s mezinárodním obsazením nabízí pohled na Ústí nad Labem očima dvou cizinců. Přestože jde o komedii, odráží i jisté sociální stránky města a jeho okolí, včetně prostituce a neutěšeného stavu některých budov. Velkou roli ve filmu, jemuž dal název německý výraz pro Ústí, hrají právě záběry na město, komíny, továrny a mosty.

„Chtěli jsme, aby se Ústí stalo postavou našeho filmu. Natočit, čím je pro nás jedinečné – lehce zanedbané, historické město, zvláštním způsobem velmi krásné,“ říká režisér snímku Tony Laue, který si zároveň zahrál jednu z hlavních rolí. Sám do Česka přijel po ukončení vysoké školy v 90. letech. I když se po čase vrátil do Ameriky, kde pracoval jako režisér i pro místní televizi, před deseti lety se odstěhoval zase zpátky. Dnes bydlí v Litoměřicích a pracuje jako lektor katedry anglistiky na Univerzitě J. E. Purkyně.

Na ústecké univerzitě působil v minulosti i ruský scenárista Nik Pitetsky, který hraje ruského lektora. Je nucen bydlet na koleji se svým americkým kolegou (Tony Laue) v jednom malém pokoji. Mezi muži, kteří jsou oba cizinci v jednom městě, vzrůstá napětí, podněcované propastnou rozdílností jejich povah a vzájemnými antipatiemi. Rozpory vznikají z banálních hádek a neshod – od přidávání kečupu do jídla až po způsob, jak jednat se ženami. Je to, jako by se další studená válka rozpoutala na bojišti jejich těsného kolejního pokoje.

„Myšlenka tohoto scénáře vznikla z mých vlastních povídek o mém životě v Ústí před několika lety, o životě na kolejích, kde jsem bydlel s určitým americkým kolegou. Vyprávěl jsem tyto příhody Tonymu a on se rozhodl napsat scénář,“ prozradil Pitetsky. Kromě něho a Lauea se ve snímku objeví i čeští herci – Hana Vagnerová, Petra Lustigová, Ondřej Brzobohatý nebo Ondřej Pavelka.

Aussig je nízkorozpočtový film, financován byl městem Ústí a příspěvky místních sponzorů. Premiéru měl na místě, kde se většinou natáčelo, tedy na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Pro svůj film o malé studené válce mezi Amerikou a Ruskem chtějí tvůrci hledat v budoucnu publikum i na zahraničních festivalech.

Aussig
Aussig
Více fotek
  • Aussig autor: Vlastimil Polák, zdroj: www.aussig-film.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214696.jpg
  • Aussig autor: Vlastimil Polák, zdroj: www.aussig-film.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214695.jpg