Gypsy Rose Lee, hvězda vaudevillu, opět na scéně

Plzeň – Do Ameriky na přelomu 20. a 30. let minulého století, do prostředí kočovných umělců a končící éry jevištního útvaru vaudevillu, vezme diváky představení Gypsy. Americký muzikál, který se poprvé hrál v roce 1959 na Broadwayi, uvede dnes večer v české premiéře plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Příběh je inspirován memoáry Gypsy Rose Lee - jedné z posledních hvězd vaudevillu a varieté Rose Louise Hovickové.

Gypsy vypráví příběh revuální zpěvačky, které se nepodařilo prosadit na divadelních prknech, a tak si své sny snaží splnit prostřednictvím svých dvou dcer. Louise i June od dětství vede k tanci a zpěvu a chce je za každou cenu uplatnit u divadla. „Je strašně tvrdá k sobě i k ostatním lidem, v závěru ji kvůli její tvrdosti všichni opouštějí,“ říká o hlavní hrdince Rose její představitelka Stanislava Topinková Fořtová.

Děj je spojen s prostředím amerického vaudevillu, což byl pestrý útvar kombinující písně, tance, akrobacii, humor, kouzelníky i drezuru zvířat. Zformoval se v 70. letech 19. století a kolem roku 1910 bylo po Spojených státech půl tisícovky vaudevillových divadel a varieté. „Vaudevillové divadlo definitivně skončilo počátkem 30. let a uvolnilo místo zvukovému filmu a muzikálu,“ doplnil dramaturg Jiří Untermüller.

Po pádu vaudevillu se mnohé jeho scény měnily v kina, kabarety či podniky s nevalnou pověstí – burlesky. Právě do burlesky prosadila ambiciózní Rose svou patnáctiletou dceru Louise, která se zde zakrátko místo tancování svlékala. I když její vystoupení nebylo pravým striptýzem, u diváků našlo ohlas a z Louisy se stala Lee, která dodala striptýzu nový styl - komiku, okázalé kostýmy a originalitu.

Muzikál libretisty Arthura Laurentse, skladatele Jula Styna a textaře písní Stephena Sondheima v Plzni nastudoval režisér Roman Meluzín v choreografii Pavla Strouhala a Anety Antošové. Vedle Stanislavy Topinkové Fořtové se na jevišti objeví v rolích jejích dcer Soňa Borková v alternaci s Malvínou Pachlovou a Petra Doležalová.

Petra Doležalová v muzikálu Gyspy
Petra Doležalová v muzikálu Gyspy
Více fotek
  • Petra Doležalová v muzikálu Gyspy autor: Petr Eret, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2150/214958.jpg
  • Roman Krebs a Stanislava Topinková Fořtová v muzikálu Gypsy autor: Petr Eret, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2150/214961.jpg