Favoritem Turnerovy ceny je malíř míst, která neviděl

Londýn – V Londýně bude dnes večer udělena Turnerova cena 2010 za současné umění. Prestižní ocenění pro výtvarníky do padesáti let často vyvolává kontroverze i proto, že jejím záměrem je podpořit diskusi o nových trendech v britském umění. Favoritem letošního ročníku je nicméně umělec, jehož tvorba je podle kritiků na Turnerovu cenu poměrně konvenční. Kromě Dextera Dalwooda, kterého tipují i sázkové kanceláře, mají šanci stát se letošním laureátem další čtyři výtvarníci.

„Smyslem ceny je popularizovat projevy současného výtvarného umění. Turnerova cena si prošla už několika etapami, ale povedlo se jí něco, co jiné ceny nemají, nebo nemají vždy, a sice, že se o finalistech a vítězech diskutuje v médiích a v poměrně širokém okruhu lidí, kteří se o výtvarné umění jinak nezajímají,“ uvedl k ocenění historik umění Tomáš Pospiszyl.

„Skandály k tomu tak trochu patří, to je také důvod, proč se o tak mluví a proč o ní informují i vysloveně bulvární média. Chytnou se nějaké povrchní věci, ať už jsou to rozřezané krávy, nebo vázy, které pomalovává muž převlečený za ženu,“ dodal. Letošní výběr je ale podle něj uvážlivý, žádný skandalista mezi finalisty není.

Video Telefonát Ivana Kytky z Londýna
video

Telefonát Ivana Kytky z Londýna

Neskandální čtveřice

Favorit ocenění, devětačtyřicetiletý Dexter Dalwood, maluje místa, která nikdy neviděl, ale která si představuje jako „médii vytvořené fantazie“. Namaloval tak například jachtu Jackie Onassisové nebo místo sebevraždy rockera Kurta Cobaina. Sebevražda se stala také tématem obrazu, který je součástí výstavy finalistů v Galerii Tate Britain, jež cenu uděluje. Ve zmíněném díle zachytil Dalwood smrt Davida Kellyho, britského experta na zbraně hromadného ničení, který se zabil v roce 2003. „Při jeho nominaci porota nejspíše vycházela z toho, že se věnuje aktuálním politickým tématům,“ dodal k Dalwoodovi zpravodaj ČT ve Velké Británii Ivan Kytka.

Další nominovanou je čtyřiačtyřicetiletá Skotka Susan Philipszová. Výtvarnice, žijící v Berlíně, na sebe upozornila instalacemi ve veřejných prostorech. „Využívá svůj hlas k výjimečně evokativním zvukovým instalacím, které odpovídají charakteru konkrétních, často zapadlých míst,“ popisuje tvorbu Philipszové galerie Tate Britain.

Další ženou mezi letošními finalisty je pětačtyřicetiletá Angela de la Cruzová, umělkyně původem ze Španělska, která svá plátna před vystavením pomuchlá nebo potrhá a kombinuje tak podle poroty „jazyk malby a sochařství“.

Posledním nominovaným je duo Otolith Group, jež se zaměřuje na videoart a které tvoří dvaačtyřicetiletá Anjalika Sagarová a čtyřiačtyřicetiletý Kodwo Eshun.

Turnerova cena se uděluje od roku 1984 britským umělcům do 50 let. Je dotována 40 tisíci librami (asi 1,2 milionu korun), z nichž 25 tisíc dostane vítěz a po pěti tisících librách zbývající finalisté. V minulosti prestižní britské ocenění dostali umělci jako Tracey Eminová, Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George, kteří do 2. ledna vystavují v pražském Centru DOX.