Umělci si stěžují na Knížáka až u ministra

Praha - Umělci, kteří nesouhlasí s postupem ředitele Národní galerie Milana Knížáka ve výběru českého zástupce na bienále v Benátkách, zaslali dnes otevřený dopis ministru kultury Jiřímu Besserovi. Poažadují, aby instalaci pro beneátskou přehlídku připravil komisí zvolený Dominik Lang. Knížák ale před časem navzdory doporučení komise, jmenované galerií, vybral projekt trojice Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec. Ti na protest proti Knížákovu postupu účast v Benátkách odmítli.

Ministr kultury Besser bude podle slov svého mluvčího Stanislava Brunclíka s trojicí umělců dnes odpoledne hovořit. Nechce prý nikoho přesvědčovat, ale rád by si vyslechl jejich názor a zjistil, nakolik by byli ochotni změnit svůj odmítavý postoj k účasti na bienále. Pokud ho nezmění, bude se hledat jiné, náhradní řešení, řekl Brunclík.

Dopis podepsalo zhruba 150 umělců, kurátorů, pedagogů a studentů. Mezi jinými například ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová, rektor VŠUP Pavel Liška, ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek, pedagog FAMU Tomáš Pospiszyl nebo umělci Michal Pěchouček, Jiří Černický, Jiří Thýn, Kryštof Kintera a mnozí další.

Knížák: Langův projekt je méně pochopitelný

Ředitel NG Milan Knížák nedávno řekl, že se bude snažit s trojicí Artamonov - Klyuykov - Sterec ještě vyjednávat, aby si odmítnutí účasti rozmysleli. „Já jsem neudělal žádnou chybu, já jsem si z doporučení komise vybral druhý projekt, protože mi připadá daleko nosnější a méně komplikovaný,“ vysvětlil Knížák. Langův projekt by prý nemuselo zahraniční publikum pochopit. Mezi umělci se přitom říká, že Knížák Langa nevybral kvůli osobním antipatiím k tomuto umělci.

Měsíc po zasedání výběrové komise a necelý půlrok před začátkem bienále tak stále není jasné, kdo bude Českou republiku v Benátkách zastupovat.

Laureáti 21. Ceny Jindřicha Chalupeckého Vasil Artamanov (vpravo) a Alexej Klyuykov u své instalace v Centru DOX
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt