Na benátské bienále navzdory Knížákovi pojede Dominik Lang

Praha - Českou republiku bude na bienále v Benátkách zastupovat Dominik Lang doporučený komisí expertů, rozhodl o tom dnes ministr kultury Jiří Besser navzdory postoji šéfa Národní galerie (NG) Milana Knížáka. Komisi ustavila NG, Knížák její doporučení nerespektoval a vybral před nedávnem projekt trojice Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec, ti ovšem na protest proti Knížákovu postupu účast v Benátkách odmítli. O rozhodnutí Bessera informují webové stránky ministerstva.

Čerství laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého, výtvarníci Vasil Artamonov, Alexey Klyuykov - a tvůrce Pavel Sterec svým odmítnutím účasti na benátském bienále po dlouhé době rozvířili stojaté vody české výtvarné scény. 

„Moje rozhodnutí je poměrně zásadní, převzal jsem plně zodpovědnost. Impulsem bylo to, že ti tři mladí výtvarníci odmítli prvotní názor Milana Knížáka, aby oni byli reprezentanty příští rok v Benátkách, vše podtrhla ještě ona veřejná diskuse,“ prohlásil pro ČT24 ministr kultury Jiří Besser.

„Pro mne nejsilnější emotivní zážitek byla skutečně reakce mých kolegů, kteří odmítli účast na bienále, právě na základě toho, že absolutně nesouhlasili se způsobem jejich nominace,“ vyjádřil se k situaci výtvarník Dominik Lang.

Skupina asi 150 umělců, pedagogů a kurátorů odeslala ministrovi otevřený dopis, v němž požadovala, aby se Besser do problému vložil a aby do Benátek odjel Dominik Lang, jak doporučila komise. Besser nicméně uvádí, že jeho rozhodnutí zrálo delší dobu a není okamžitou reakcí na dopis. „Přemýšlím o tom už dva týdny a domnívám se, že je to v současné chvíli nejlepší a dost možná jediné možné řešení, jak naši účast na prestižní přehlídce umění v roce 2011 zachránit,“ řekl Besser. 

„Je to pozitivní rozhodnutí, znamená vlastně otevření nového pole v jednání, aby nedocházelo ke krizovým situacím,“ zhodnotil současnou situaci pedagog Jiří Ptáček.

Besser se prý s Knížákem dohodl, že organizaci bienále a odpovědnost za výběr umělců převezme do budoucna ministerstvo kultury. „Národní galerie dlouhodobě usilovala o to, aby bienále v Benátkách spravoval někdo jiný, protože to jde zcela mimo rámec jejího statutu jako muzea umění. S panem ministrem Besserem jsme se na tom domluvili,“ upřesnil svůj postoj ředitel NG Milan Knížák.

Právníci a ekonomové MK a NG nyní musí dořešit organizační záležitosti s tím související, například upravit status NG. Bienále v Benátkách také podléhá mezinárodním smlouvám, bude tedy nutné najít způsob, aby rozhodnutí ministra kultury bylo po právní stránce v pořádku.