Turnerova cena poprvé pro autorku zvukových instalací

Londýn - Skotská výtvarnice Susan Philipszová dnes večer v Londýně získala za svou zvukovou instalaci prestižní Turnerovu cenu za soudobé umění. Nevyplnily se tak tipy kritiků i sázkových kanceláří, jejichž favoritem byl umělec Dexter Dalwood. Slavnostní předávání ceny v galerii Tate Britain provázela demonstrace studentů, jejichž protest proti rozpočtovým škrtům v kultuře a proti zvyšování školného podpořil ředitel galerie i vítězka ceny.

Pětačtyřicetiletá Philipszová, která žije v Berlíně, je první výtvarnicí nominovanou za zvukovou instalaci. Svou vítěznou instalaci Lowlands původně připravila letos v květnu pro glasgowský mezinárodní festival umění. Doprovodila ji baladou ze 16. století, kterou sama nazpívala. „Využívá svůj hlas k výjimečně evokativním zvukovým instalacím, které odpovídají charakteru konkrétních, často zapadlých míst,“ uvedla Tate Britain.

Philipszová, která byla favoritkou, dostane vedle ceny prémii 25 tisícliber (asi 740 tisíc korun). Poražení finalisté dostanou po 5000 librách. Letos byli nominováni i malíři Dexter Dalwood a Angela de la Cruzová a duo Otolith Group, které tvoří Anjalika Sagarová a Kodwo Eshun. Díla letošních finalistů jsou vystavena v Tate Britain od začátku října do 3. ledna příštího roku.

Ceremoniál doprovázely protesty

Cena se předávala na pozadí hlasitých protestů asi stovky studentů, kteří v předsálí galerie demonstrovali proti razantnímu zvyšování školného i proti škrtům v rozpočtu na kulturu. Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů zavádí rozsáhlé rozpočtové škrty, které se týkají prakticky všech rezortů.

Umění by mělo být přístupné každému bez ohledu na to, kde bydlí a jak je bohatý, prohlásil ředitele galerie Tate Nicholas Serota v souvislosti s tím, že chystané škrty se dotknou především mimolondýnských galerií. Studenty při svém poděkování podpořila i Philipszová.

Turnerova cena se uděluje od roku 1984 britským umělcům do 50 let. Philipszová je čtvrtou ženou, která cenu dostala. V minulosti ji dostali například Tracey Eminová, Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George.

Instalace Susan Philipszové, nominované na Turnerovu cenu 2010
Zdroj: Tate Britain
Autor: Eoghan McTigue