FOK a Albrecht kočírují Devátou

Praha – Bývalý šéfdirigent České filharmonie, německý rodák Gerd Albrecht, se 8. a 9. prosince vrací do místa svého někdejšího působiště. Ve Smetanově síni Obecního domu po dva večery zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod jeho taktovkou dvě Beethovenovy skladby – Devátou symfonii s Ódou na radost a kantátu Klid moře a šťastná plavba na texty J. W. Goetha. Společně tak připomenou blížící se výročí 240 let od narození významného německého hudebního skladatele.

Zdroj: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Beethovenovu Devátou si jako svoji oficiální hymnu vybrala Evropská unie. Je považována za jeden z hudebních německých pokladů a pro mnohé dirigenty je nepřekonatelnou výzvou. Pro Gerda Albrechta je Beethovenova hudba posvátná. „Pátá a Devátá symfonie jsou obzvláště náročné. S oblibou říkám, že Devátá je pro mnohé dirigenty peklem, do něhož spadnou a které nedokážou ukočírovat. Už po první větě máte pocit, že to nezvládnete, vyžaduje to tolik vnitřní síly. Pro mě je to výzva, protože tento orchestr Devátou nikdy nehrál,“ říká Albrecht.

Za přínosnou považuje spolupráci i FOK. „Gerd Albrecht, který je rodilý Němec, má k Beethovenovi velmi blízko. Celý život ho uvádí a jeho podání nám připadá velmi autentické,“ uvedl ředitel orchestru Ilja Šmíd. „Devátá vždycky i v hudebnících vzbudí něco víc než běžnou rutinu a je svátkem pro posluchače,“ domnívá se.

Na Deváté symfonii s Ódou na radost začal Beethoven pracovat dva roky po premiéře kantáty Klid moře a šťastná plavba, která po oba večery ve Smetanově síni také zazní. Uvedena byla poprvé za skladatelova řízení ve Vídni v roce 1815 při příležitosti benefičního koncertu pro Vídeňský občanský nemocniční fond. Tři roky předtím se Beethoven v Teplicích poprvé a naposledy setkal osobně s německým básníkem Goethem, jehož texty ho ke kantátě inspirovaly. Zhudebnění básně Goetheova přítele Friedricha Schillera o několik let později znamenalo dlouhý tvůrčí proces, Beethoven v té době již zcela ztratil sluch.

Koncerty ve Smetanově síni Obecního domu jsou jediným vystoupením FOK v Praze. Orchestr poté odjede se stejným programem i obsazením do Španělska. Tam se tedy představí opět pod vedením Gerda Albrechta, jako sólisté vystoupí sopranistka Maria Kobielska, altistka Jana Wallingerová, tenorista Jaroslav Březina a slovenský basista Peter Mikuláš. Sborových partů se ujme Český národní sbor, který bude řídit sbormistr Josef Pančík.

Na pódium Smetanovy síně se orchestr vrátí až 1. ledna Novoročním koncertem s dirigentem Vladimírem Válkem a houslistkou Martinou Bačovou.

Gerd Albrecht
Gerd Albrecht
Více fotek
  • Gerd Albrecht zdroj: FOK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2161/216031.jpg
  • Gerd Albrecht zkouší s FOK autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2162/216140.jpg